Şubat 26, 2021
Rusya’da Bitcoin ve Kripto Paralara Yönelik Vergi Adımı Birinci Evreyi Geçti

Rusya’da Bitcoin ve Kripto Paralara Yönelik Vergi Adımı Birinci Evreyi Geçti

Son dakika Rusya’da Bitcoin ve Kripto Paralara Yönelik Vergi Adımı Birinci Evreyi Geçti haberi ,

Rusya’nın Bitcoin ve kripto paralara yönelik vergi adımı birinci kademeyi geçti. Yasa tasarısı, kripto para ünitelerini vergilendirme gayesiyle onları mülk olarak tanımayı öneriyor.

Bitcoin ve Kripto Para Ünitelerine Vergi (rusya )

RIA Novosti’nin Çarşamba günü gelişmeyi bildirdi. Buna nazaran, ülkenin alt hükümet meclisi olan Rusya Devlet Duması, birinci oturumunu gerçekleştirdi. Kripto para ünitesinin vergilendirilmesine yönelik yeni maddeyi onayladı.

Yasa tasarısı, kripto para ünitelerinden vergi almak maksadıyla onları mülk olarak tanımayı öneriyor. Başbakan Mikhail Mishustin daha evvel, kripto para sahiplerine mahkeme uyuşmazlıklarında yasal muhafaza ve haklar getireceğini söyledi.

Kripto kullanıcılarının yılda 600.000 rubleyi (8.184 $) aşan kripto para ünitesi varlıklarını beyan etmeleri gerekecek.

Öteki taraftan Bitcoin ve kripto para ünitelerini beyan etmeyenler yaptırımla karşılaşacak. Buna nazaran beyan edilmemiş ölçünün %10’u üzere bir para cezası kelam konusu. Cezanın ödeme yolu da farklı. Ödeme yapılmaz ise şahısların kripto varlıklarından kesintiye gitme üzere bir ceza da var.

Tasarının İkinci Oturumu

Tasarının ikinci oturumundan evvel, Devlet Duma Komitesi, Federal Vergi Servisi’nin bir kriptonun piyasa fiyatını belirleme prosedürünü oluşturma hakkının geçerliliğini sorguluyor. Zira bu adım, Vergi Kanunu’nun mevcut kararlarına uymuyor.

Kripto varlıklar, vergi kanununda önerilen değişiklik kapsamında yasal bir ödeme aracı olmayacak.

Daha evvel Kriptokoin.com olarak yer verdiğimiz üzere Rusya Çalışma Bakanlığı, federal ve lokal hükümet organlarında misyon yapan memurların kripto para sahibi olmalarını yasaklamıştı. Bakanlık şayet rastgele bir kripto varlığına sahip iseler onları elden çıkarmaları gerektiğini vurgulamıştı.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar