Şubat 26, 2021
Bitcoin Fiyatı Rekor Kırarken Piyasa Kıymeti 1 Trilyon Doları Aştı!

Bitcoin Fiyatı Rekor Kırarken Piyasa Kıymeti 1 Trilyon Doları Aştı!

Son dakika Bitcoin Fiyatı Rekor Kırarken Piyasa Bedeli 1 Trilyon Doları Aştı! haberi ,

Bitcoin (BTC) 53.700 doların üzerinde tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine yükseldi ve piyasa kıymetini birinci sefer 1 trilyon doların üzerine çıkardı. Bitcoin’in 2020’deki son rallisi, dünyanın en büyük halka açık iş zekâsı şirketi MicroStrategy’nin, hazinesinin 250 milyon dolarlık kısmını 11 Ağustos’ta BTC’ye dönüştürdüğünü açıklamasının akabinde ortaya çıkan trendle birlikte; kurumlar ve milyarderlerden gelen gibisi görülmemiş bir talep dalgasıyla ateşlenmiş görünüyordu.

Ocak 2021’in sonunda MicroStrategy, 71.079 BTC yahut Bitcoin’in sirkülasyondaki arzının %0.38’ini biriktirerek 1.095 milyar dolar yatırım yaptı. Şubat ayı başlarında firma, Bitcoin’i kurumsal hazine rezervlerine dahil etmek için stratejiler sunan fiyatsız bir web seminerine mesken sahipliği yaptı.

Kurumsal varlık yöneticisi Grayscale, 2020 yılında Bitcoin birikimini agresif bir halde artırdı. Bitcoin Trust, idare altındaki varlıklarda %872’lik bir artış bildirirken, yılın başında 1,8 milyar dolardan Ocak başında 17,5 milyar dolara yükseldi. Grayscale bugüne kadar Bitcoin’i, yaratılan yeni BTC arzından daha süratli bir oranda satın aldı.

8 Şubat’ta Tesla’nın 1.5 milyar dolar, yani varlığının %7.7’sini BTC’ye yatırdığı haberi, BTC fiyatını o vaktin tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 43.000 doların üzerine gönderdi.

Kurumların BTC yatırımları, Twitter’ın Bitcoin’i bilançosuna ekleyebilecek bir sonraki büyük firma olması; BNY Mellon ve Deutsche Bank üzere mega bankaların BTC saklama hizmetlerini tanıtma atakları yapması haberleri gelmeye devam ediyor.

2020’de Bitcoin

1 trilyon dolarlık dönüm noktası, Bitcoin için 12 aylık çok dalgalanmayı takip ediyor ve Mart 2020’deki “Kara Perşembe” çöküşünün derinliklerinden bu yana BTC’nin piyasa pahası 10 kattan fazla arttı.

Salgın nedeniyle yükselen panik, kripto para ünitesinde ve eski finans piyasalarında kaosa neden oldu; Bitcoin’in fiyatı 11 Mart’ta %50’den fazla düştü ve 13 Mart’ta 4.000 doların altına indi. Mart’ta Bitcoin’in piyasa bedeli, Mayıs 2019’dan bu yana birinci kere 100 milyar doların altındaydı.

Mart 2020 grafiği.

Katliama karşın, fırsatçı alıcılar, Mayıs 2020’de Bitcoin’in üçüncü blok ödül yarılanması (halving) beklentisiyle fiyatları istikrarlı bir biçimde artırdılar. BTC, ünlü milyarder hedge fonu yöneticisi Paul Tudor Jones’un BTC’ye yatırım yaptığı açıklamasının akabinde kısa müddet içinde 10.000 doları tırmandı.

Akabinde PayPal, ABD’de kripto ticaret hizmetlerini başlattıktan sonra; Kasım ayının sonuna kadar BTC rekor düzeylerini test etti. BTC’nin piyasa kıymeti birinci defa fiyatının 18.000 doları geçmesiyle 326.5 milyar doların üzerine çıktı.

Bitcoin’in piyasa kıymeti, yaklaşık üç ayda üç kattan fazla arttı.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar