Şubat 27, 2021
Son Dakika: SEC’den Ripple ve XRP’ye Yönelik Bomba İddialar!

Son Dakika: SEC’den Ripple ve XRP’ye Yönelik Bomba İddialar!

Son dakika Son Dakika: SEC’den Ripple ve XRP’ye Yönelik Bomba İddialar! haberi ,

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), geçtiğimiz aylarda Ripple’a resmen dava açtı. SEC, 22 Şubat tarihinde yapılacak ön duruşmadan evvel dava kapsamındaki iddilarında değişikliğe gitti. Artık Ripple (XRP) aleyhine açılan SEC davasının değiştirilmiş versiyonu, direkt Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’e işaret ediyor. Ayrıyeten davada bomba tezler yer alıyor.

SEC, Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’in kirli çamaşırlarını ortaya döktü!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi, Blockchain şirketi Ripple, şirketi CEO’su Brad Garlinghouse ve eski CEO Chris Larsen’e karşı birinci değiştirilmiş şikayetini sundu. Gişe rekorları kıran davanın değiştirilmiş versiyonunda, Ripple XRP kripto para ünitesinin kayıtsız satışlarını düzenlemede “önemli bir rol” oynamakla suçlanıyor.

Ayrıyeten yeni dava evraklarında, üstte bahsedilen kişisel sanıklar hakkında gerçek bilgiler sunuluyor.  SEC, XRP satışlarının yöneticiler tarafından token performansını manipüle etmek için kullanıldığını gösteren birden fazla örneği açıklıyor. SEC dokümanlarında çok konuşulacak şu sözler yer alıyor:

Emsal formda, Nisan 2016’da CFO, Chris Larsen ve Brad Garlinghouse’a “XRP’nin fiyatı üzerindeki aşağı istikametli baskıya” dair bir e-posta gönderdi. Ayrıyeten Piyasa Yapıcı’nın “istikrar kazanmaya yardımcı olup olamayacağımızı görmek için birkaç gün için net satış gayesini biraz düşürmesini” önerdi. Yahut XRP fiyatını artırın… Larsen, “Evet, haydi ayarlayalım” cevabını verirken, Garlinghouse ayarlamanın “lehinde” olduğunu fakat marjinal olarak bunu yaptığımızda daha agresif olmaya meyilli olduğunu belirtti.

Dev tez: Brad Garlinghouse, ticaret platformlarına XRP için teşvikler sundu

Ayrıyeten SEC, Brad Garlinghouse’un XRP’yi ABD’deki ve yurt dışındaki “minimum aylık garantili” bir “teşvik programı” kapsamında kripto para borsalarında kullanıma sunma uğraşlarına da değiniyor. SEC evraklarında bahse yönelik şu sözler yer alıyor:

Aralık 2016’da Brad Garlinghouse, XRP’yi Platform A’da listelemeye tekrar çalıştı. 1 Aralık 2016 tarihli bir e-postada Brad Garlinghouse, Ripple‘ın borsa için XRP’nin kurumsal olarak benimsenmesini artırma uğraşlarının yanı sıra… “Ripple’ın 2017 “teşvik programı”nın “[Platform A] yatırımcıları için fırsatı artırın” dedi ve Ripple’ın 2017’de bunu kısa vadeli öncelikler listenize dahil etmek için asgarî aylık garantiler sunmaktan memnunluk duyduğunu söyledi.

Chris Larsen, borsaları XRP’yi listelemeye zorlamak için çabaladı 

Brad Garlinghouse, isimsiz bir kripto para platformuna gönderilen bir e-postada, borsaların XRP’yi bir menkul değer halinde sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağına dair telaşlar nedeniyle listelemeyi reddettiğini belirtti.

İdidalara nazaran, Chris Larsen artık CEO’su olmadığı vakitlerde bile borsaları XRP’yi listelemeye yönlendirmeye faal olarak katıldı. Belirli bir türev borsası, yasal belirsizlik nedeniyle tokeni listelemeyi reddettiğinde, Chris Larsen hayal kırıklığını Garlinghouse’a aktardı. SEC dokümanlarında mevzuya yönelik şu tabirler yer alıyor:      

Chris Larsen, bu karşılığı ileterek, “Bu adamlar ne acı.” Brad Garlinghouse, buna karşılık, Ripple Agent-1’den hem kendisini hem de Chris Larsen’i bu hususta aktüel tutmasını isteyerek cevap verdi.    

SEC: Brad Garlinghouse ve Chris Larsen, Ripple satışları için ABD borsalarını kullandı

Değiştirilen dava evraklarında SEC, Brad Garlinghouse’un ve Chris Larsen’in şahsî XRP satışlarının bir kısmını ABD’de gerçekleştiğinden bahsediyor. SEC dokümanlarında bahse yönelik şu tabirler yer alıyor:     

Brad Garlinghouse’un teklifleri ve satışları, Platformlar A ve B ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yerleşik en az iki tane ve yurtdışında yerleşik lakin New York’ta bir ana iş yeri olan öteki platformlar dahil olmak üzere çeşitli dijital varlık ticaret platformlarında gerçekleşti. Brad Garlinghouse, Nisan 2017’den Ekim 2019’a kadar 159 milyon doların üzerinde XRP sattı. Bu ortada, Chris Larsen ve eşi 2015’ten Mart 2020’ye kadar 450 milyon dolardan fazla net gelir elde etti.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar