Mart 2, 2021
Dünya Kredi Notu Ligi Raporu: ‘Türkiye, Ürdün’ün gerisine düştü; 143 ülke ortasında 87. sırada…’

Dünya Kredi Notu Ligi Raporu: ‘Türkiye, Ürdün’ün gerisine düştü; 143 ülke ortasında 87. sırada…’

Son dakika Dünya Kredi Notu Ligi Raporu: ‘Türkiye, Ürdün’ün gerisine düştü; 143 ülke ortasında 87. sırada…’ haberleri, 

Türkiye üç büyük kredi derecelendirme kuruluşundan aldığı notlarla 143 ülke ortasında 87’nci sırada yer aldı. Ortalama kredi notu puanı 12’ye gerileyen Türkiye, 2020’de Ürdün’ün gerisine düştü. Senegal ve Honduras ise 12.5 puanla Türkiye’nin önünde yer aldı.

ABD merkezli milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bu yılki takvimine uyarak Türkiye’ye ait birinci not değerlendirmesini açıkladı. Buna nazaran Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘BB-‘ olarak teyit etti, kredi not görünümünü ise ‘negatif’ten ‘durağan’a revize etti. Fitch, Türkiye’nin kredi notu görünümünü Ağustos 2020’de durağandan negatife çevirmişti.

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine nazaran, 2021’in kredi not karnesi merakla beklenirken ‘Dünya Kredi Notu Ligi 2020 Raporu’ da yayınlandı. Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya‘nın hazırladığı rapor, Fitch Ratings, S&P ve Moody’s olmak üzere üç büyük kredi derecelendirme kuruluşunun 2020 yılsonu prestijiyle dünya üzerinde not verdiği 143 ülkenin sıralamasını gösteriyor.

Buna nazaran, Türkiye Kredi Notu Ligi’nde 2019’a nazaran 4 basamak yükselerek 87’nci sıraya yerleşti. Lakin sıralamadaki yükselişi ortalama kredi puanındaki kötüleşmeye karşın gerçekleşti.

Rapora nazaran 2020’de 46 ülkenin kredi notu düştü, 9’unun çıktı. Türkiye’nin 2020’de ortalama kredi puanı ise bir evvelki yıla nazaran 0.3 puan gerileyerek 12’ye düştü. Türkiye bu puanla Kenya, Arnavutluk, İran ile birlikte yer aldı.

Türkiye geçtiğimiz yıl, son iki yıldır ortalama kredi puanı 12.3 olan Ürdün’ün gerisine düşerken, sıralamada her ikisi de 12.5 puana sahip olan Senegal ve Honduras’ın da gerisinden geldi.

2020’de ortalama kredi notu artışı yaşayan 9 ülke ortasında ise Türkiye’nin komşuları Bulgaristan, Yunanistan ve Ukrayna dikkati çekti. Dünyanın en âlâ nota sahip 10 ülkesinin tamamı ise Singapur hariç Avrupa’da yer aldı.

haberi, ne vakit, nedir , pay, kaç ? borsa, fiyat iddiası, yeni yorumlar, kestirimler, bilgileri, 

kaynak:paraanaliz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar