Mart 2, 2021
IMF, Biden’in 1,9 trilyon dolarlık planında sonlu enflasyon riski görüyor

IMF, Biden’in 1,9 trilyon dolarlık planında sonlu enflasyon riski görüyor

Son dakika IMF, Biden’in 1,9 trilyon dolarlık planında sonlu enflasyon riski görüyor haberleri, 

Memleketler arası Para Fonu (IMF), ABD Lideri Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik önerisi konusundaki tartışmalara katılarak Amerikan iktisadının çok ısınmasından kaygı edenlerin tezlerini desteklemediğini, kelam konusu dayanakla birlikte sırf sonlu bir enflasyon riski gördüğünü açıkladı.

IMF baş ekonomisti Gita Gopinath Cuma günkü blog yazısında, geçtiğimiz kırk yıllık tecrübenin, ABD fiyat baskısındaki rastgele bir artışın, enflasyonu daima olarak Fed’in %2’lik enflasyon gayesinin üzerine çekmesinin mümkün olmadığını anlattı. İşsizlikteki keskin düşüşün ortasında fiyatlar yükselirken bile 2009’dan 2019’a enflasyonda görece istikrar olduğunu belirtti ve şu anda %6,3 olan ABD’deki işsizlik oranının istihdamdaki boşlukları olduğundan az gösterdiğini söyledi.

Fon, Biden’in önerdiği gayri safi yurtiçi hasılanın %9’una muadil paketin ABD GSYİH’sını üç yıl içinde kümülatif olarak %5 ila %6 artıracağını ve Fed’in enflasyon ölçüsünün 2022’de yaklaşık %2,25’e çıkacağını kestirim ediyor. Gopinath, Fed’in geçen yıl kabul ettiği yeni siyaset çerçevesine uygun olarak, merkez bankasının bazen enflasyonun %2 maksadının üzerine çıkmasına müsaade vererek evvelki düşüşleri telafi etmesine müsaade verme planına atıfta bulundu.

Yorumlar, IMF’yi önde gelen ekonomistlerin ve piyasa iştirakçilerinin paketin tesiri hakkında sorular sorduğu bir tartışmaya sokuyor. Lawrence Summers, II.Dünya Savaşı düzeylerine daha yakın bir uyaranın “bir jenerasyonda görülmeyen” enflasyonist baskıları tetikleyebileceği konusunda uyarmıştı. Hazine Bakanı Yellen, siyaset yapıcıların mümkün daha süratli enflasyonla başa çıkma araçlarına sahip olduğunu ve daha büyük tehlikenin çok az şey yapmak olduğunu savunuyor.

Dikkatler ABD TÜFE enflasyonunda

ABD’nin yıllık çekirdek enflasyonu Ocak ayında azalırken, manşet sayısında değişiklik olmadı.

IMF Lideri Georgieva, bu ayın başlarında, sıhhat krizinden kalıcı bir çıkış sağlanana kadar mali dayanak sürdürülmezse ABD’nin “tehlikeli bir iflas ve işsizlik dalgasıyla” karşılaşabileceği konusunda uyardı.

Bu haftaki ekonomik bilgiler, ABD iktisadında fiyat baskıları oluşmaya başladığını gösterdi. Perakende satışlar, yedi ayda en fazla yükselişle tüm iddiaların üstüne çıktı ve yılın başında güçlü tüketici talebine işaret etti. Geçen ay üretici fiyatlarının bir göstergesi, 2009 yılına dayanan kayıtlarda en çok arttı, müteahhitler ortasında yapılan özel bir anket, konut satışları için sağlam bir yılın akabinde inşaat gereçlerinin artan maliyetleri hakkında artan kaygılara işaret etti.

Gopinath, fiyatları denetim altında tutmaya yardımcı olacak faktörlerin, ticareti yapılan mallarda enflasyonu sonlandıran globalleşmeden, kar marjlarını ayarlamak için kâfi alana sahip firmalara kadar değiştiğini söyledi. Otomasyon, sermaye mallarının fiyatındaki nispî düşüşlerin yanı sıra, yüksek fiyatların fiyatlara aktarılmasını büyük ölçüde engelledi.

Gopinath, yeniden de, kamu harcamalarının istihdam ve üretimde güzelleşmeyi sağlarken daha az borç almaya dayandırılması ve yüksek toplumsal getiri için düzgün hedeflenmesi gerektiği ile gelecekteki harcamalar için daha fazla alan sağlaması gerektiğini söyledi.

Mevcut krizin tarihte neredeyse hiç paralelliği yok, bu da geçmiş karşılaştırmaları riskli hale getiriyor. Gopinath, aşılar uygulandıktan sonra artacak birikmiş talebin güçlü toparlanmayı ve son on yıllardan elde edilen ispatlara dayanan beklentilere meydan okuyan enflasyonu tetikleyebileceği konusunda da uyardı.

Bloomberg

haberi, ne vakit, nedir , pay, kaç ? borsa, fiyat kestirimi, şimdiki yorumlar, iddialar, bilgileri, 

kaynak:paraanaliz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar