Mart 5, 2021
Tesla, Otomobil Satışlarından Elde Ettiği Kârın Fazlasını Bitcoin ile Elde Etti

Tesla, Otomobil Satışlarından Elde Ettiği Kârın Fazlasını Bitcoin ile Elde Etti

Son dakika Tesla, Otomobil Satışlarından Elde Ettiği Kârın Fazlasını Bitcoin ile Elde Etti haberi ,

Wedbush Securities’e nazaran, e-araba devi Tesla, bu ayın başlarında açıklanan Bitcoin (BTC) yatırımıyla şimdiden 1 milyar dolarlık bir kar elde etti. Hatta, en büyük kripto para ünitesinin, şirketin tüm yıl sattığı otomobillerden daha fazla kâr sağladığı ortaya çıktı. Wedbush Securities şu sözleri kullandı:

“Hesaplamalarımıza dayanarak, Tesla’nın şu ana kadar geçen ay kabaca 1 milyar dolarlık bir kâr elde ettiğini iddia ediyoruz. Yani Tesla, Bitcoin yatırımlarından; 2020’nin tamamında elektrikli aracını satarak elde ettiği kârdan daha fazlasını elde etme yolunda ilerliyor.”

Bitcoin, Tesla yatırımıyla uçuşa geçti

Bitcoin, 20 Şubat’ta tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 57.553 dolara yükseldi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık satın alımını açıklamasından bu yana yüzde 48’in üzerinde artış gösterdi.

Tesla’nın birinci “kârlı yılı”

Tesla, 2020’de birinci tam kârlı yılını kaydetti ve müşterilerine 500.000’den fazla araba teslim etti. Elektrikli otomobil üreticisi, araba satışlarından 721 milyon dolarlık bir kâr elde etti. Bu, şirketin 2019’da kaybettiği 826 milyon dolar ile karşılaştırıldığında çarpıcı bir tezat oluşturuyor. Şirketin tüm yıllık geliri ise 31.5 milyar dolar olarak kaydedildi.

Şirket araçlarının üretimini artırırken; global salgına karşın, Tesla payları 2020’de yüzde 800’ün üzerinde yükseliş gösterdi.

Birtakım kuşkucular, 749 milyar dolarlık piyasa kıymetini gördüklerinde Tesla’yı bir “balon” olarak nitelendirmekten geri kalmadılar. Örneğin, piyasa kıymeti sadece 207,5 milyar dolar olan Japon araba devi Toyota, sadece 2020’nin 3.çeyreğinde, araba satışlarından 8 milyar dolar kazandı.

Lakin, Tesla boğası Cathie Wood tarafından yönetilen varlık idaresi şirketi ARK Invest, şirket için olumlu niyetlerini ortaya koyuyor. Varlık idaresi şirketi, Tesla’nın maliyetleri düşürdüğü, fabrikaları verimli bir formda kullandığı; Uber ve Lift’e rakip bir kendi otonom araç çağırma ağını kurmayı başardığı takdirde payının 2024 yılına kadar 22.000 dolara kadar yükselebileceğini öngörüyor.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar