Şubat 26, 2021
10 Dev İsme altın ve Bitcoin İddiaları Soruldu! İşte Öngörüler..

10 Dev İsme altın ve Bitcoin İddiaları Soruldu! İşte Öngörüler..

Son dakika 10 Dev İsme altın ve Bitcoin İddiaları Soruldu! İşte Öngörüler.. haberi ,

Bitcoin ve altın savaşında son durum nedir? 10 uzman önümüzdeki 10 yıl boyunca hangi varlığa sahip olmayı tercih edeceklerini ve nedenini açıkladı. Pekala sizce hangi yatırım aracı başkan oldu? İşte 10 dev isimden altın ve Bitcoin tahminleri…

 • Bitcoin meteorik rallisini sürdürürken, artık daha fazla yatırımcı ünlü kripto para ünitesi ile altın ortasında uzun müddettir devam eden karşılaştırmayı gözden geçiriyor.
 • Bitcoin Cuma günü 1 trilyon dolarlık piyasa değerini aşarken, altın 1.784 dolara dokundu.
 • Businessinsider, önümüzdeki on yıl boyunca hangi varlığa sahip olmayı tercih edeceklerini ve nedenini görmek için 10 uzman ile anket yaptı.

İşte analistlerin ve yöneticilerin altın ve Bitcoin kestirimleri

Uzmanlar, Bitcoin ve altın’ı karşılaştırıyor ve her iki varlığın da çoklukla bir portföyü çeşitlendirmenin mantıklı yolları olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar, Bitcoin ve altın’ın fiat para ünitesi enflasyonuna karşı bir korunma olarak fonksiyon yaptığını söylüyorlar. Lakin yakın vakte kadar, Wall Street analistlerinin, baş yöneticilerinin yahut yerleşik yatırımcıların iki varlığı önemli halde karşılaştırdığını görmek enderdi.  Ekseriyetle dijital altın olarak anılan Bitcoin, kısa vadede kâr etmek isteyenler için tarihî olarak riskli bir spekülatif yatırım olarak görüldü. 

Bu ortada altın her zaman güvenli bir liman varlığı olarak görüldü. Artık Bitcoin, Tesla ve diğer kurumsal şirketlerden gelen yeni yatırımlarla 57.000 doların üzerine sıçradı. Bu yükseliş suratı,  yatırımcıların bu varlıklarla ilgili eski varsayımların hakikat olup olmadığını sorgulamasına yol açtı. Kripto para ünitelerinin baş döndürücü tırmanışı göz önüne alındığında Businessinsider, önümüzdeki 10 yıl boyunca Bitcoin yahut altın tutmayı tercih edip etmeyeceklerini ve nedenini görmek için 10 uzman ile anket yaptı. İşte Bitcoin boğaları, altın severler, analistler, yöneticiler ve daha fazlasının kestirimleri ve tercihleri…

İşte altın ve gümüş iddiaları

 1. Kanada’nın eski baş ekonomisti ve stratejisti Merrill Lynch: “Benim oyum altın için olacak. Zira bir kıymet deposu olarak binlerce yıllık tarihi bir rekora sahip, Bitcoin’in beşte biri oynaklığa sahip ve birebir rekabet riskiyle karşı karşıya değil. Kraliçe Elizabeth’in kripto ticareti yapacağı gün rotayı değiştireceğim gün.”
 2. Hecla Mining Company Lideri ve CEO’su Phil Baker: “altın ve gümüş, dünyanın her köşesindeki her medeniyette en az 4 bin yıldır paha depoları ve değişim araçları oldu. Her tipten ekonomik ve teknolojik bilgiye sahip insanlara eşsiz bir erişilebilirliğe sahiptir. Ve altın, merkezin sonuncu para ünitesidir. Dijital yapıları altın ve gümüşten temel bir fark olduğu için kripto para ünitelerine de yer var. Fakat bu özellik birebir vakitte kripto para ünitelerinin asla altın’ın ve gümüşün yerini almayacağını ve nihayetinde metalin bedelini artıracağını garanti ediyor.”  
 3. altın takas platformu Goldex’in CEO’su ve kurucusu Sylvia Carrasco: “altın, uzun vakittir tercih edilen inançlı liman varlığı olarak görülüyordu ve Bitcoin ‘bloktaki yeni çocuk’ olsa da çeşitli nedenlerle altın’ın pazar hissesini tüketeceği tartışmalı. Bitcoin ve altın her ikisinin de prestiji para ünitelerine nazaran değerli avantajları var. Zira ikisi de seyreltilemez yahut pahası düşürülemez. Bir gün düşmanca yasalar yoluyla Bitcoin’in varlığını durdurma mümkünlüğü var. Birtakım Bitcoin türevleri aslında yasaklandı. Facebook üzere kripto para başlatmaya çalışan şirketler var. Bu yüzden, Bitcoin muhakkak çok fazla pompa alan daha yeni bir yatırım formu olsa da altın yüzyıllar boyunca kıymetini korudu. Bitcoin’in tıpkı seviyede uzun ömür sağlayıp sağlamayacağı hayli tartışmalı.” 
 4. Glenmede’de Yatırım Stratejisi Sorumlusu Michael Reynolds: “Bitcoin’in boğa durumunun altında yatan varsayımlardan biri hudutlu arzıdır. Lakin genel olarak kripto para arzı teorik olarak sınırsızdır. Kimileri bir portföy çeşitlendiricisi olarak Bitcoin’i öne çıkarıyor, lakin şu ana kadar pay senetleriyle altın’dan daha yüksek korelasyonlar sergilediler. Bilhassa çeşitlendirmenin en fazla paha katma eğiliminde olduğu pay senedi piyasası dönemlerinde… Bitcoin’e olan talep, kayda paha bir ekonomik yahut finansal kullanım durumu oluşturma muhtemelliğine nazaran olabilir.” 
 5. Aberdeen Standard Investments’ın yatırım stratejisi yöneticisi Robert Minter: “Hem kripto hem de altın’ın tutkulu yatırımcı tabanları var… Fakat, çok açık farklılıklar var. altın’ın global paranın temel yapı taşı olarak tarihi 5.000 yaşında ve vakitle test edilmiş; Bitcoin 10 yaşında ve sırf bir para rejiminde var oldu. Bitcoin’in fiyatının standart sapması %75’tir ve bu onu dehşetli bir paha deposu haline getirir. Yakın vakitteki fiyat geçmişi, spekülatif ilgiye yönelik büyük bir önyargı gösteriyor. O denli ki şirketler, varlıklarını çok büyütmeye yardımcı olmak için kurumsal bilançolara Bitcoin dahil etme eğilimindedir. Kripto para, nakdî açıdan zayıf bir alternatiftir. ABD’de, vergilerinizi doldurmak, kripto para ünitesi karınızın istekli olarak açıklanmasını gerektirir. Bir kripto ticareti, bir aracılık sürecinin yaptığı üzere IRS’ye otomatik olarak bir açıklama üretirse, spekülatif görünüm kararabilir.”

İşte Bitcoin varsayımları

 1. Morgan Creek Digital Assets’dan Anthony Pompliano: “Bitcoin, bir bedel deposu olarak altın’a nazaran 100 kat daha büyük bir gelişmedir. Dünya bunu fark ediyor ve dijital para ünitesini gerçek vakitli olarak tekrar fiyatlandırmaya başlıyor. Bitcoin son birkaç ayda yüzde yüzlerce artmış olsa da muhtemelen kıymet kazanmaya devam edecek. Önümüzdeki yıllarda ABD doları terimleri…. Bitcoin’in piyasa pahasının 2030 yılına kadar altın’ın piyasa bedelini aşacağını düşünüyorum. Bu nedenle, hiç altın’ım yok ve net kıymetimin kıymetli bir yüzdesi Bitcoin’e yatırılmış durumda.”
 2. Wirex CEO’su Pavel Matveev: “Kripto boğa koşusu, daha evvel Bitcoin üzere dijital para ünitelerini alternatif bir varlık olarak görmemiş milyonlarca insanın dikkatini çekti. altın ve Bitcoin bazen çeşitli pahalı varlıkları çeşitlendirmek ve tutmak için bir araç olarak kullanılırken, Bitcoin ve başka dijital para üniteleri platformlarda basitçe alınıp satılabilir. Bitcoin ile ödeme almayı teklif eden ilerici global firmalar ve bunu teşvik etmede faal rol alan Tesla üzere savunucuları gördük.  Bu likidite, takas kolaylığı ve çağdaş iktisatta daha geniş kullanım, en önemli farklılaştırıcılardan bazılarıdır. altın’ın görece savunma gayeli bir emeli vardır: Bitcoin ve öteki kripto para üniteleri, en azından takas kolaylığı, satın alma ve likidite değil, çeşitli kullanımlara sahip.”
 3. Wedbush Securities’de Kıdemli Sermaye Araştırma Analisti ve Genel Müdürü olan Daniel Ives: “Bu dijital altın yolunun yörüngesine ve global olarak kullanım durumlarına dayanarak, Bitcoin’in gelecekte ana akım bir varlık sınıfı olacağına inanıyoruz. altın net bir pahaya ve güvenliğe sahipken, Bitcoin’i şu anki durumunda kalırsa göze çarpıyor. Elbette önümüzdeki on yıl içinde…” 
 4. Dijital para platformu Uphold’un CEO’su JP Thierot: “altın, bin yıl boyunca satın alma gücünü ölçmek istiyorsanız, bir standart değildir. altın’ın likiditesi vakit içinde dengeli oldu. altın, vakit içindeki satın alma gücünü X eksenine tanımlayan şeydir. Bitcoin’in sahip olduğu şey, bir ayın katlarına çıkma potansiyeline sahip olmasıdır. Hiç kimse altın’ın ay atışını yapacağını düşünmez. Bitcoin de altın’ın tersine sonludur. Talepte artış olamaz, bunu değiştirin. Sıfır esneklik var.” 
 5. 1 milyar dolarlık bir ETF olan Amplify Transformational Veri Sharing ETF’nin ortak portföy yöneticisi Mike Venuto: “Muhtemelen Bitcoin’i seçerdim fakat neden ikisi de olmasın? altın ve Bitcoin’in portföye çok emsal bir istikameti var. Çeşitlendirici olarak altın eklerdim. Çeşitlendirici olarak Bitcoin eklerdim. Hedge çeşitlendirmedir. Bitcoin elde edilecek bir araçtır. Bitcoin, istikrarlı bir şey karşısında para kaybetmek için bir tedbirdir.”

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar