Şubat 26, 2021
Bitcoin (BTC) Fiyatı Sert Düştü! Düşüşü Neler Tetikledi?

Bitcoin (BTC) Fiyatı Sert Düştü! Düşüşü Neler Tetikledi?

Son dakika Bitcoin (BTC) Fiyatı Sert Düştü! Düşüşü Neler Tetikledi? haberi ,

Kıymetli bir CME Bitcoin (BTC) vadeli süreçler açığı, BTC/USD’nin 22 Şubat’ta ansızın 54.000 doların altına düşmesiyle kapandı. Hatta, yazım sırasında 52.700 dolara kadar geriledi. ABD’de hafta sonu yahut tatillerde CME kapandıktan sonra Bitcoin fiyatı üst yahut aşağı hareket ettiğinde bir CME farkı, boşluğu oluşur. Birçok kripto para ünitesi borsasının tersine; CME Bitcoin vadeli süreç borsası her vakit açık olmadığından, CME ile birçok Bitcoin ticaret platformu ortasında bir boşluk oluşur.

CME Bitcoin boşluğu neden kıymetli?

CME boşluğu bazen Bitcoin rallisinin yakın vadede devam etmesi için doldurulması gereken kıymetli bir boşluk olarak kabul edilir. Örneğin en son boşluk, büyük kripto para borsalarında BTC fiyatı 58.000 doları aştığında; CME’nin Bitcoin vadeli süreç piyasası iki gün boyunca kapandığında oluştu. Böylece, yeni haftalık mum açıldıktan sonra Bitcoin’in fiyatının apansız düşmesiyle kapanan 55.504 dolarlık bir boşluk ortaya çıktı.

Analist Joseph Young’a nazaran Bitcoin, yeni bir haftalık mum açıldıktan sonra kısa bir müddet içinde keskin bir halde düzelme eğilimindedir. Bu, çok kaldıraçlı uzun durumları temizler ve piyasaya biraz istikrar getirir. Haftalık mum açılışından evvel, Bitcoin vadeli süreçler piyasasının fonlama oranı %0.1 ile %0.15 ortasında değişiyordu. Bu, varsayılan %0.01 fonlama oranından 10 ila 15 kat daha yüksek.

Bitcoin’in fonlama oranı boğa döngüsü boyunca nispeten yüksek kalmasına karşın, %0.15’lik bir fonlama oranı; piyasanın çok kalabalık olduğunu gösteriyor. BTC vadeli süreç fonlama oranının yüksek olması, CME açığının varlığı ve büyük ABD borsalarına para yatıran balinaların birleşimi, düşüşü tetiklemiş olabilir.

Gemini’da görülen büyük fonlar

Geri çekilmeden evvel CryptoQuant, büyük BTC mevduatlarının önde gelen ABD kripto para borsalarından biri olan Gemini’a transfer edildiğini buldu.

Balinalar BTC’yi borsalara yatırdığında çoklukla bir satış niyeti gösterir. Bu nedenle, birtakım balinaların pozisyonlarından kâr elde etmesi, pazarın kısa müddette keskin bir biçimde düşmesine neden olması mümkündür. Bununla birlikte, büyük ölçülerde BTC satan balinalar, olağandan daha büyük bir düzeltmeye neden olabilir. Zira bu, vadeli süreçler piyasasında kademeli likidasyonlara yol açar.

Pek çok uzun konum art geriye tasfiye edilebilir. Bu da balinaların neden olduğu satışların tesirini artırır. Bilgiler, son 24 saatte 1 milyar doların üzerinde vadeli süreç mukavelelerinin tasfiye edildiğini gösteriyor. Düşüşten sonra traderlar kademeli bir toplanma bekliyorlar. Bir kripto para ünitesi traderı ve teknik analist olan Scott Melker, yakın geçmişin düşüşlerin uzun sürmediğini gösterdiğini söyledi:

“Ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok, fakat yakın tarih, düşüşlerin uzun sürmediğini gösteriyor. Bu satıştan sonra bir diğer yavaş dalgalanmanın tekrar yükseleceğini görmek isterim. Elbette düşebiliriz, lakin son vakitlerde bu hareket bir satın alım fırsatı.”

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar