Mart 5, 2021
Bloomberg:  Yükselen faizler Gelişen Piyasalar’ın ufkunu karartıyor

Bloomberg: Yükselen faizler Gelişen Piyasalar’ın ufkunu karartıyor

Son dakika Bloomberg: Yükselen faizler Gelişen Piyasalar’ın ufkunu karartıyor haberleri, 

Pazartesi sabahı Asya piyasaları karışık, ama keyifsiz bir seyir izliyor. Çin Merkez Bankası PBoC faizleri değiştirmezken, Japonya’dan gelen çok zayıf Şubat öncü PMI bilgileri kadar yükselen ABD 10 ve 30 yıllık tahvil getirileri de  kaygı yaratıyor. ABD dolarının bu sabah zayıf seyretmesi, Asya borsalarında sert satışları engelliyor.  Dolar/TL ise 6.96-97 seviyesinde siftah yaptı, bugün açıklanacak kritik kapasite kullanım oranı ve Reeel Kesim İnanç Endeksi üzere  Şubat dataları takip edilecek.

Bu sabah Asya seansında ABD’nin tüm dünya için gösterge niteliğindeki 10 yıllık DİBS getirisi %1.38’e tırmanırken, uzmanlar yakında %1.5’un sınanmasını beklediklerini söz ediyor.  Velakin, ABD’de enflasyon ve enflasyon beklentileri yeni bir yükselişe geçmezse, 10 yıllık getirinin S&P500 rallisi için kritik bariyer olarak tanımlanan %1.75’e tırmanmasının güç olduğu konuşuluyor.

Sert esen küresel rüzgarlara rağmen TL hayli dirençli ancak Bloomberg.com’a nazaran, Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar’da (GOP, Ülkeler = GOÜ) tedirginlik başladı.   “Surging U.S. Yields Loom Over Emerging Markets Beholden to Fed” başlıklı makalede  yükselen ABD DİBS faizlerinin geçen hafta GOP rallisine çelme taktığı anlatıldı.  Bu hafta Fed Lideri  Jay Powell’in yapacağı açıklamaların değerine vurgu yapıldı.

Geçen hafta GOÜ lokal para ünitesi cinsinden tahviller geçen Eylül’den bu yana en makus haftayı yaşadı. Dolar cinsinden tahviller ise Ocak’tan bu yana en sert düşüşü sergilediler. Daha da berbatı GOÜ FX ve pay senetlerinde VIX gibisi dehşet götergesi olan zımni oynaklık 2021’in en süratli yükselişine imza attı.

Rusya Merkez Bankası faiz indirimlerine son verme kararı alırken, bu hafta iki dev GOP Brezilya ve Meksika’nın enflasyon bilgileri yakından takip edilecek.

Küresel fonlar Fed’in çok uzun müddet nerdeyse bedelsiz dolar likidite vereceği görüşü ile hala GOP’a para akıtıyor. Bu hafta Kongre’ye rutin para siyaseti gelişmeleri bilgilendirmesini yapacak Fed lideri Jay Powell’ın açıklamaları çok yakından izlenecek. Powell’in ABD iktisadında hala çok zayıf çukurlar kaldığı ve mali-parasal dayanağın aralıksız sürmesi istikametindeki FOMC görüşünü tekrarlaması kesin. Lakin, ABD getiri eğrisinin eğiminin dikleşmesi (kısa ve uzun vadeli faizler ortasındaki makasın açılması) Fed’i rahatsız ediyor mu, bu soruya vereceği yanıt çok değerli.

Bloomberg’e konuşan Saxo Bank baş FX stratejisti John Hardy  “ABD Hazinesi’nin borçlanması misliyle artacak. Fed faizlerin yükselmemesi için mecburen tahvil alımına devam edecek” dedi.  Hardy’e nazaran, ABD DİBS faizlerinin yükselmesi riskli varlıkları olumsuz  etkilemeyebilir. Fakat, gerçek faizin düşük seyretmesi değerli.

Öte yanda, Bloomberg’in yaptığı özgün araştırmaya nazaran, ABD tahvil getirisi 25 baz puan/ay yahut daha fazla artarsa, GOP FX satış yiyor. Şubat’ta getiri şimdiden 27 baz puan arttı.

Petrolde görünüm de GOP’u yakından etkileyecek. Teksas’da soğuk dalgasının geride kalması ile Cuma WTI ve Brent hafif geriledi. Ham petrolde talep azalmasına rağmen OPEC+ Rusya’nın bir sonraki toplantıda kota sınırlamalarını uzatmaları gerekecek.

Küresel fonların adeta zorla riskli ve egzotik lokasyon ve varlıklarda getiri aramaya zorlandığı dünyamızda, GOP’ta uzun soluklu satış dalgalarına inanmak kolay değil. Fakat, ABD faizleri, güç ve besin fiyatlarındaki yükselişe Dolar Endeksi de katılırsa, oyun planları bozulur. Dolar Endeksi bu sabah Asya’da 90 civarında hafif satıcılı seyrederken, vadelilerde dolar açık konumlarının kapatıldığı gözlendi.

FÖŞ Denklemi: Güçlü Dolar + Yükselen Faiz = Finansal Kriz

JP Morgan: Bitcoin pay senetlerinde düşüşe karşı güçlü müdafaa sağlamıyor

Yabancıların döviz girişi zayıf seyrederken, yurtiçi yerleşikler döviz alıyor

22:22 Canlı Yayın: Fitch’li TL Haftası | Dr. Artunç Kocabalkan – İhtilal Akyıl

haberi, ne vakit, nedir , pay, kaç ? borsa, fiyat kestirimi, aktüel yorumlar, kestirimler, bilgileri, 

kaynak:paraanaliz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar