Şubat 26, 2021
Bu 3 Bitcoin Fiyat Metriği Şaşırtan Gerçeğe İşaret Ediyor

Bu 3 Bitcoin Fiyat Metriği Şaşırtan Gerçeğe İşaret Ediyor

Son dakika Bu 3 Bitcoin Fiyat Metriği Şaşırtan Gerçeğe İşaret Ediyor haberi ,

Bugün Bitcoin fiyatında yaşanan düşüş 1.6 milyar dolarlık tasfiyeye neden oldu. Yaşanan bu tasfiye birtakım çok kaldıraçlı perakende yatırımcıları temizlemiş durumda. Fakat genel piyasa hala boğaların lehinde.

Devasa Düşüş

Bitcoin (BTC)’de 11.500 dolarlık ani gerileme oldu. Bu durum, 1.64 milyar dolar pahasında BTC vadeli süreç kontratlarını tasfiye etti. Bu devasa sayı, tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşan toplam 19,5 milyar dolarlık açık konumun %8,5’ini temsil ediyor.

Üstteki grafikte gösterildiği üzere, negatif fiyat dalgalanmaları ve BTC vadeli süreçlerinin açık durumundaki düşüşler Bitcoin’in uzun vadeli büyümesini etkilemedi. 19 Ocak ile 23 Ocak ortasında gösterge %20 düştü. Lakin 13 milyar dolar düzeyine geri dönmesi yalnızca iki hafta sürdü.

Yatırımcılar çok kaldıraç kullandığında açık konum daha agresif bir biçimde değişecektir. Bu gerçekleştiğinde, olağan fiyat dalgalanmaları kademeli tasfiyelere neden olacak. Ayrıyeten ödenmemiş açık kontrat sayısını azaltacaktır.

Contango Sabit Kaldı ve Sağlıklı Bir Piyasa Olduğunu Gösteriyor

Vadeli süreç mukavelelerinin primini mevcut spot düzeylere nazaran ölçerek, profesyonel yatırımcıların yükseliş eğilimi mi yoksa düşüş eğilimi mi olduğu sonucuna varılabilir. Tipik olarak, piyasalar, contango olarak bilinen bir durum olan hafif müspet bir yıllık oran göstermelidir.

Prim 17 Şubat’ta %5,7’ye dokunduktan sonra düştü. Buna karşın, o vakitten beri ortalama %3,5’e düştü. 26 Mart kontratının sona ermesine 31 gün kalmış durumda. Ayrıyeten bu son derece yüksek bir %50 yıllıklandırılmış oran manasına geliyor.

Kalıcı kontratların finansman oranı haftada %2,5’i aştı. Bu nedenle, arbitraj masaları, faiz farkından kâr elde etmek için Mart kontratlarına bu kadar yüksek bir prim ödüyor olabilir.

Opsiyon Piyasasının %25 Delta Skew Verisi Yükselişini Sürdürüyor

% 25 delta Skew verisi, nötrden yükselişe alım seçeneklerinin muadil düşüş satış seçeneklerinden nasıl fiyatlandırıldığını ölçüyor.

Gösterge, opsiyon traderlarının endişe ve açgözlülük göstergesi olarak hareket ediyor. Şu anda negatif %6’da yer alıyor. Yani üst tarafa karşı muhafazanın daha değerli olduğu manasına geliyor. Bu, piyasa yapıcıların ve en âlâ traderların ümitsizliğinin olmadığı manasına da geliyor.

Temel Göstergeler Boğaları Desteklemeye Devam Ediyor

Bugünün fiyat hareketi, yeni piyasa iştirakçileri için şaşırtan oldu. Lakin Bitcoin fiyatının 10 Ocak ile 11 Ocak ortasında 11.200 $ düştüğünü hatırlayanlar, bilhassa Bitcoin’in volatilitesine alışkınlar.

Bilgiler, bugünkü düşüşü satın alan traderların büyük olasılıkla fiyatın artacağını düşündüğünü gösteriyor. Fakat Bitcoin’in olumlu haber akışı ve kurumsal yatırımcıların BTC’ye artan ilgisi, bugünkü 48.000 $’lık tekrar testten sonra muhtemelen ağırlaşacak.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar