Mart 5, 2021
Dolar/TL sakin, gözler Hazine borçlanması, dolar endeksi ve ABD tahvillerinde

Dolar/TL sakin, gözler Hazine borçlanması, dolar endeksi ve ABD tahvillerinde

Son dakika Dolar/TL sakin, gözler Hazine borçlanması, dolar endeksi ve ABD tahvillerinde haberleri, 

ABD tahvil faizleri arttıkça riskten kaçışla bir arada dolara artan talep piyasalarda baskı yapmayı sürdürüyor.  Dolar/TL haftaya 7 civarında başladı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notu görünümünü yeni iktisat takımı tarafından daha dengeli siyasetler yürütülmesi ve sıkı para siyaseti izlenmesini münasebet göstererek “negatif”ten “durağan”a çevirdi.  İzleyen aylarda not artışları beklentiler dahilinde olsa da, mevcut idare çerçevesi içinde çok gerçekçi görünmüyor.  Yeniden de Fitch’in kararı TL’ye dayanak verici nitelikte oldu.

Hazine bugün TLREF endeksli 5 yıl vadeli tahvilin tekrar ihracını gerçekleştirecek, 3 yıl vadeli altın tahvili ve altına dayalı sukuk ihraç edecek. Hazine 45 milyar TL borçlanma öngördüğü Şubat ayında bugüne kadarki ihalelerde 27 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi. Hazine’nin Şubat borçlanmasını bugün ve yarın düzenleyeceği borçlanmalar ile tamamlayacak.

Piyasada bilgi gündemi de takip edilirken TL’ye direkt tesiri olması beklenen bir data bulunmuyor. 10 yıllık Hazine tahvili getirileri US10YT=RR , Şubat 2020’den bu yana en yüksek düzeyi olan %1.3940’a yükseldi. Enflasyonda yükseliş beklentileri tahvil getirilerini artırmasına yol açarken ve emtia fiyatları da yükseldi. Yükselişin devam edişi gelişmekte olan piyasalardan kaçış yaratıyor. Yükselişin %1,5 düzeyine yönelmesi beklentiler içinde.

90 düzeyinin biraz üzerinde seyreden dolar endeksinin gidişatı TL’nin tarafında belirleyici olacak. Dolar/TL7,00’ın altını geçen hafta görmüştü.  Yabancı yatırımcı raporlarında rallinin devamı TL faizlerin düzeyine bağlı beklenirken, dolar endeksinin hareketi ve yükselen ABD tahvil faizleri şimdilik 7,00’ın altında tutunamadığını gösterdi.

Öbür yandan emtia fyatları izlenmekte.  Varil başına Brent petrolün 70 dolara yanlışsız gidişi kıymetli.

Kasım ayı başında 570 düzeyinde olan 5 yıl vadeli CDS‘ler 300 baz puanın altında kalıcı bir seyir izlemeye başladı. CDS saat 0852’de 282/287 düzeyinde.

Albayrak ve rezerv tartışmaları ilgi çekiyor

Reuters’ın da yazdığı üzere, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut’un geçen haftaki açıklamaları ile başlayan Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olduğu devri kapsayan TCMB rezerv satışlarına ait tartışma piyasada takip edilmeye devam ediyor. Bulut “Türkiye’nin rezerv sattığı palavrası maalesef son devirde pompalanıyor” derken hafta sonunda Albayrak’ın avukatı CHP’ye yönelik tazminat davası açtığını açıkladı.

Albayrak’ın vazifeden ayrıldığı Kasım 2020 öncesinde uygulanan alışılagelmişin dışındaki siyasetlerle TCMB kendine ilişkin rezervlerinin büyük kısmını kaybetti. Bankacıların hesaplamasına nazaran TCMB ilgili iki yılda yaklaşık 128 milyar dolar rezerv kaybı yaşadı. TCMB’nin rezervlerindeki kayıp lokal bankalarla gerçekleştirilen swaplar nedeniyle brüt rezervlere tıpkı ölçüde yansımadı.

TCMB datalarına nazaran bankanın brüt rezervi 2019 sonunda yaklaşık 80 milyar dolar, son yeni data olan 12 Şubat 2021’de 53.7 milyar dolar. Lokal bankalarla yapılan swap ölçüsü ise birebir periyotta yaklaşık 40 milyar dolar.

Telaffuzlara hafta sonu prestijiyle Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik de katıldı.

Rezervlerin “sahibi” merkez bankası açısından ise yeni Lider Ağbal şimdi bankanın Albayrak-Uysal periyodunda eriyen ve swaplar hariç eksiye dönen rezervlerin ne olduğuna dair net bir açıklama yapmadı.  Piyasa satışların kamu bankaları üzerinden Dolar/TL’yi yaz aylarında 6.85 düzeyinde tutmak için piyasadan kapalı biçimde yapıldığını bilirken, Hazine ve Maliye Bakanı Elvan dün akşam twitter’dan yaptığı açıklamada global piyasalardsa oynaklık periyodunda yapılan süreçlerin olağan olduğu vurgusu yaptı.

Fakat 2001 Türkiye ekonomik krizinde dahi bu düzey inmeyen merkez bankası rezervleri konusunda gerçek bir açıklama şimdi yapılmış değil.

haberi, ne vakit, nedir , pay, kaç ? borsa, fiyat kestirimi, aktüel yorumlar, varsayımlar, bilgileri, 

kaynak:paraanaliz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar