Mart 7, 2021
Güney Kore’den Bitcoin ve Kripto Para Ünitelerine Yüzde 20 Vergi!

Güney Kore’den Bitcoin ve Kripto Para Ünitelerine Yüzde 20 Vergi!

Son dakika Güney Kore’den Bitcoin ve Kripto Para Ünitelerine Yüzde 20 Vergi! haberi ,

Güney Kore, 1 Ocak 2022’den itibaren Bitcoin (BTC) ve kripto para ünitesi kârlarına %20 vergi uygulayacak. Ülkenin İktisat ve Maliye Bakanlığı hem ticaret hem de kripto para ünitelerinin tutulmasından elde edilen kârların vergiye tabi olacağını duyurdu.

Vergi, kriptopara ünitelerinden elde edilen kârın 2.5 milyon won’u, yani 2.300 doları aştığında geçerli olacak. Bu noktaya kadar kazanılan yararlar, vergiden muaf olacak.

Güney Kore daha evvel 2020’den itibaren vergi almayı hedeflemişti, fakat kripto para meraklıları ve lobicilerden gelen geri tepme ile hükümetin vergi uygulamasını birkaç sefer ertelediği görüldü. Daha evvel Güney Kore rejimi tarafından 2022 tarihi yayınlanmıştı, fakat bu 2023 yılına kadar ertelenmişti.

Lakin artık, 2022’nin bir kere daha gündeme geldiği anlaşılıyor. Güney Kore’nin Bitcoin’i finansal bir varlık olarak tanımasının akabinde, BTC ve öbür kripto para üniteleri artık vergisiz hobiler olarak sınıflandırılmayacak.

Armağan yahut miras olarak elde edilen kripto para üniteleri vergilendirilecek

Bir mirasın modülü olarak alınan yahut ikram olarak alınan kripto para üniteleri de vergilendirilecek. Kripto armağanları ve miraslar hakkında şu tabirler kullanılıyor:

“Bu üzere durumlarda varlığın fiyatı, miras yahut armağan tarihinden bir ay öncesi ve bir ay sonraki günlük ortalama fiyatı temel alınarak hesaplanacaktır.”

10 Şubat’tan bu yana 38.000’in üzerinde vatandaş, yaklaşan vergiyi protesto etmek için bir dilekçe imzaladı. Mart ayı sonunda dilekçedeki imza sayısı 200.000’e ulaşırsa, Güney Kore hükümetinden resmi bir cevap alınmasını mecburî kılacak.

Mart ayından itibaren, Muhakkak Finansal Süreçler Yasasında beklenen bir revizyon ile kripto para ünitesi borsaları yeni düzenleyici incelemeye girecek. Korea Herald’a nazaran, daha güçlü bilgi güvenliği prosedürleri ve Kara Para Aklamayı Tedbire önlemlerine ek olarak, yeni düzenleme birebir vakitte “gerçek isimli hesapları” uygulamaya zorlayan borsalar da görülebilir.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar