Mart 3, 2021
Fuat Çapa’dan Türk futbolu için acı reçete

Fuat Çapa’dan Türk futbolu için acı reçete


son dakika Fuat Çapa’dan Türk futbolu için acı reçete haberleri,

Kasımpaşa Teknik Yöneticisi Fuat Çapa, Türk futbolunu yönetenlerin Avrupa’da başarıyı umursamadığını söyledi.

Tecrübeli teknik adam, Türk takımlarının son yıllarda Avrupa kupalarındaki performansı, Süper Lig’de yaşanan teknik direktör değişiklikleri, kulüplerin transfer siyaseti, Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi, harcama limitleri ve lacivert-beyazlı futbol grubunun son durumu hakkında AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Türk futbolunda uzun vadeli projelerin hayata geçirilemediğini ve uluslararası kulvarda başarı sağlanamadığını belirten Fuat Çapa, “Avrupa’da oynamanın Türk futbolunu yönetenlerin çok umurunda olduğunu düşünmüyorum. Onlar için Süper Lig daha önemli. Ligi şampiyon tamamlayan kadronun, UEFA Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılıp katılmaması kıymetli etken değil. Avrupa kupası (UEFA Kupası) kazandık, yarı finaller oynadık. Şu an ise UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme oynamak zorundayız. Burada, bizim ortamımızda başarılı olmamız insanları daha çok memnun ediyor.” diye konuştu.

Deneyimli teknik adam, Türk futbolunda kısa vadede muvaffakiyet istendiğini ve bu nedenle sabırlı davranılamadığını aktararak, şu sözleri kullandı:

“Önemli olan bilmek değil uygulamak ve o sabrı göstermek. Bu, birkaç günde yapılacak bir şey değil. Borussia Dortmund, bir vakitler iflasın eşiğindeydi. Şu an ise her dönem şampiyonluğa oynayan ekip pozisyonunda. Avrupa’da buna emsal çok sayıda kulüp var. Bu kulüpler vizyonlarıyla ve altyapılarıyla sabırlı davranarak hazırlık yapıyorlar. Biz zeminden değil çatıdan başlıyoruz. Çatıdan başladığımız için yerimiz kaygan oluyor. Tutarsa tutuyor, tutmazsa tekrar çatıdan başlıyoruz.”

– “Değişimin fazla bir şey kazandırmadığını görüyoruz”

Harika Lig’de dönem başından bu yana 14 kadroda 20 kez teknik adam değişikliğinin yaşandığının hatırlaması üzerine Fuat Çapa, şunları söyledi:

“Değişimin fazla bir şey kazandırmadığını görüyoruz. Bu, yalnızca topluluğa verilmiş bir oksijen. Her şey 1-2 hafta âlâ gidiyor lakin sonra olağana dönüyor. Bu mevzuda istediğiniz kadar kural da koyun. Kurallar da ‘Nasıl engellenir?’ diye düşünülerek konuyor. Kural koymak bir şey kazandırmaz. Kulüplerin misyonu ve vizyonu olduğunda, uzun vadeli düşünüldüğünde bu işlerin daha kolay olacağına inanıyorum. Şu ana kadar 20 defa teknik adam değişti. Hangi gayeden bahsedebiliriz? Herkes sezona güzel hedeflerle başlıyor. Fakat muhakkak bir noktadan sonra elinizde olmayan nedenlerle dert yaşanıyor. Fakat taraftarlar, bunları göz önünde bulundurmuyor ve yalnızca skora bakıyor. Bu da sizin başarınızı belirliyor.”

Gayelerin her vakit teknik yöneticilere sorulduğunu fakat bütçeyi kulüp idaresinin belirlediğinin altını çizen 52 yaşındaki teknik adam, “Teknik adamlar, kulübün geleceğiyle ilgili yalnızca çalıştıkları periyotta bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Esasen bu türlü olduğu için de kulüplerimiz ekonomik olarak çok büyük külfette. Gayeler daha çok yöneticilere sorulmalı. Kulüplerin vizyonu ve misyonu olsa, bu doğrultuda da teknik adamlar seçilse hem maddi hem de alandaki oyun olarak çok değişik yerlerde oluruz.” formunda görüş belirtti.

– “Yarın önümüze çıkacak tablo canımızı çok acıtacak”

Türkiye’de kulüplerin izlediği transfer siyasetiyle ilgili konuşan Fuat Çapa, şu görüşleri paylaştı:

“Hiçbir vakit yarını düşünerek bir iş yapmıyoruz. Bugün yapılanlar çok hoş lakin yarın önümüze çıkacak tablo canımızı çok acıtacak. Orta transfer döneminde kimsenin beklemediği kadar oyuncu sirkülasyonu oldu. Devre ortasından bahsediyoruz, dönem başından değil. Ya dönem başı yapılanmalarınız ya da şu anda yapmış olduğunuz iş yanlışsız değil. Yöneticiler, topluluklar tarafından rahat bırakılmıyor. Günü kurtarmak ve camiayı beklenti içine sokmak için bunu yapmak zorundalar.”

– “VAR sisteminin nasıl çalıştığını herkesin bildiğini düşünmüyorum”

Fuat Çapa, Türkiye’de VAR sistemiyle ilgili gereğince bilgi sahibi olunmadığını aktardı.

VAR sisteminin Üstün Lig’de kullanımıyla ilgili tenkitlerde bulunan Çapa, “Türk futbolunda çok büyük bir bağlantı eksikliği var. VAR sisteminin nasıl çalıştığını herkesin bildiğini düşünmüyorum. Çizgiler nasıl çiziliyor? Kararların verilmesi neden Avrupa’ya nazaran daha fazla vakit alıyor? Vakit zaman bu bahiste bizim de canımız yanıyor. Teknolojiyi kullanma manasında ileride olduğumuzu söyleyemeyiz. Bu, bir süreçtir. İnşallah önümüzdeki süreçte biz de Avrupa düzeyine gelmiş oluruz.” diye konuştu.

– “Demek ki kriterler belli unsurlarla belirlenmiş”

Fuat Çapa, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Kulüp Lisans Konseyinin dönem başında belirlediği harcama limitleriyle ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Sezon başında kulübün 100. yılı olması hasebiyle herkes büyük beklentiler (Avrupa kupaları) içine girmişti. Lakin şu an maksatlar tutmuyor. Bu, hayalcilik olur. Bir takım oluştururken kimi kriterleri göz önünde bulundurmak zorundasınız. Federasyonun belirlemiş olduğu harcama limitleri var. Bunun üstüne çok fazla çıkamıyorsunuz. Ligde en az bütçesi olan ekiplerden biriyiz. Maalesef çok borcu olan kulüplerin harcama limitleri bizden fazla. Bu duruma en hoş yanıtı Kulüpler Birliği Vakfı Lideri olduğu dönemde Mehmet Sepil verdi. Demek ki kriterler belli unsurlarla belirlenmiş. Tahminen de topluluğun büyüklüğü ve taraftarların tesiri öngörüldü. Bu kriterleri koyarken bunlar da etkili olmuş.”

– “Şu anki imajımız şad edici değil”

Kasımpaşa, geçen dönem Fuat Çapa idaresinde son 12 haftada sergilediği performansla dikkati çekti. Bu sezon Mehmet Altıparmak ile İrfan Buz’un teknik yöneticiliğini yaptığı lacivert-beyazlılar, 10. hafta öncesi grubun başına tekrar Fuat Çapa’yı getirdi.

Tecrübeli teknik adam, Harika Lig’de bu dönem yaptığı 25 maçta 29 puan toplayan lacivert-beyazlı futbol kadrosuyla ilgili şu sözleri kullandı:

“Çok değişik bir dönem yaşıyoruz. Ne oyuncular ne de kulüpler döneme hazır başlayabildi. Bunu statlardaki tabanların durumundan çok net görebiliyoruz. Her kadronun yaşamış olduğu güç bir dönem. Futbolseverler biraz bunu göz gerisi ediyor. Kasımpaşa, döneme güzel başladı. Daha sonra sakatlıklar ve Kovid-19 hadiseleri nedeniyle önemli oyuncularımızdan faydalanamadık. Göreve geldikten sonra ülkü 11’i oluşturmakta zorluk yaşadık. Ağır bir maç takvimi de var. Takımda daima rotasyon yapmak zorunda kalıyoruz. Şu anki imgemiz şad edici değil. Sakat oyuncularımız aramıza döndüğünde geçen dönem ortaya koyduğumuz performansı sergilemek istiyoruz. Rahat bir dönem geçirmeyi hedefliyoruz.”

– “Çok çabuk tatmin oluyoruz ve üzülüyoruz”

Fuat Çapa, vizyonu ile misyonu bulunan ve uzun vadeli planlar yapan kulüplerin eninde sonunda muvaffakiyete ulaşacağına inandığını belirtti.

Medipol Başakşehir’in geçen yıl elde ettiği şampiyonluğun ve Aytemiz Alanyaspor’un bu dönem sergilediği performansın tesadüf olmadığını anlatan Çapa, şunları kaydetti:

“Medipol Başakşehir ve Aytemiz Alanyaspor, göz önünde bulundurulması gereken iki kulüp. Bu sabrı gösteren ve yapılanmayı gerçekleştiren kulüpler er ya da geç başarıyı yakalayacaktır. Olağan değerli olan bu muvaffakiyetin devamını da getirebilmek. Çok çabuk tatmin ve mutlu oluyoruz. Çok çabuk da üzülüyoruz ve yok oluyoruz. Almanya futbolu inanılmaz derecede gelişim sağlıyor. Bazı kulüpler oyun içinde değişik sistemlerde oynuyor. Top kaybedildiğinde biz 8-10 saniye sayarken, onlar 3-4 saniyede topu geri kazanıyor. Bunları gerçekleştirmek için sisteminizin olması gerek. Bayern Münih’in son 5 dönemdeki birinci 11’inden en fazla 2 oyuncu değişmiştir. Türkiye’de rastgele bir ekibin son 5 dönemdeki birinci 11’ini sorsam sayamazsınız. Avrupa futbolunun neden bizim önümüzde olduğunu görmek çok kolay. Bugün bunu oynuyorsunuz, gelecek dönem ise ne oynayacağınız ve takımınız aşikâr değil. Elinizde bulunan oyuncu kümesine nazaran oyun sistemi belirlemelisiniz. Tıpkı vakitte hayatta kalmak için de sistem kurmalısınız.” 

, futbol haberi, skor, sonucu kaç kaç bitti, maçı, maç, spor, gündem, aktüel flaş haber, sondakika gs haberleri, galatasaray haberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar