Şubat 27, 2021
PlanB, Stok Akış Modeli ve Üstün Döngü: Bitcoin Standardı mı Geliyor?

PlanB, Stok Akış Modeli ve Üstün Döngü: Bitcoin Standardı mı Geliyor?

Son dakika PlanB, Stok Akış Modeli ve Muhteşem Döngü: Bitcoin Standardı mı Geliyor? haberi ,

55.000 doların üzerindeki Bitcoin ticareti ile herkesin merak ettiği ortak bir soru var. O soru Bitcoin’in artık satın alınamayacak kadar değerli olup olmadığıdır. Karşılık öncelikle kişinin yatırım amacına, vakit ufkuna, risk iştahına bağlı. Öteki taraftan biraz da bizim Bitcoin anlayışımıza da bağlıdır.

Satoshi Nakamoto’nun yepyeni Whitepaper’ı dışında PlanB’nin çalışması son derece öğretici. PlanB’nin Stok Akış Modeli, bu günlerde, çoğunlukla fiyat kestirimlerinin dengeli katılığı nedeniyle çok ilgi görüyor. Lakin kurumlar devreye girdiğinde, model sanki geçersiz mi olacak?

PlanB ve Bitcoin Stok Akış Modeli

Gerçek kripto kimliği olarak PlanB’nin kim olduğu şimdi belirli değil. Fakat kendisini 40’lı yaşlarının sonlarında Hollandalı bir kurumsal yatırımcı olarak tanıtıyor. Anlatısına nazaran, klasik piyasalarda yatırımcı olarak artık eski gündüz işi ‘Plan A’ iken, Bitcoin’e olan ilgisi ‘Plan B’yi temsil ediyor.

PlanB, en çok, ne kadar yeni Bitcoin basıldığına, sirkülasyondaki mevcut ölçüye bakıyor. Ayrıyeten bunun fiyat açısından ne manaya geldiğine bakıyor. Başka taraftan kolay ancak derin bir model olan Stok-Akış modeli (S2F) ile meşhur.

Mart 2019’da, Bitcoin 5.000 doların üzerine çıkmaya çalışırken, eleştirmenler modeli ciddiye almakta tereddüt yaşadılar. PlanB’nin Bitcoin’in 2021’in başlarında 55.000 dolara ulaşacağı iddiasının yerinde olduğu ortaya çıktı.

Fiyatı etkileyecek sayısız faktör olduğunda bir modelin bu kadar hakikat olması mantıksız üzere. Kuşkucular, modelin basitçe kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet olduğunu sav ediyor. Lakin bu, modelin dünyadaki milyonlarca trader üzerinde sahip olabileceği etkiyi abartan zayıf bir argüman.

PlanB, kendi açıklamasında, modelin doğruluğunun Bitcoin’in iktisada eşsiz bir formda bir sabit getirmesi gerçeğiyle bir ilgisi olabileceğinden bahsetti.

Arazi, emlak, altın, elmas; bunların kıt varlıklar olduğunu söyleriz. Lakin bu cins kıtlığın manasını yitirdiği senaryoları hayal etmek kolaydır. Tıpkı formda kıtlık da üretilebilir. Örneğin, elmasların sanayinin bize inandıracağı kadar kıt olmadığı lisanlarda dolaşıyor. Ayrıyeten elmas uzmanları, “gerçek elmasların” yapay olarak yaratılmış olanlardan farklı olduğunu belirtmeye istekliler. İster istemez, hepimiz bunun yalnızca bir marka olduğunu biliyoruz.

Öte yandan Bitcoin, koda bağlı sabit bir azamî arza sahiptir. Madenciler talep değerli ölçüde artarsa ​​daha fazla Bitcoin madenciliği yapmaya karar veremezler. Bitcoin’de oluşan ve matematiksel olarak zorlanan disiplin güçlüdür ve piyasanın yolunda gitmesini sağlar.

100 Trilyon Dolarlık Tez

Stok Akış modelini geliştirdiğinden beri PlanB, değiştirilmiş daha kapsamlı bir versiyon (S2FX) yayınladı. Temel fark, birinci modelde “zaman”ın tahlil için çerçeve sağlarken en son modelde her şeyin “geçişler” ile ilgili olmasıdır.

Tıpkı suyun, her biri farklı özellikler (donmuş, sıvı, gaz vb.) sergileyen çeşitli formlarda geldiği üzere. Tıpkı ABD dolarının, örneğin altından ayrıldığı vakit tabiatı değiştiği üzere. İşte, Bitcoin’in ufku da geçiş yaptıkça değişiyor.

PlanB, yıllar içinde Bitcoin’in proof of concept etabından (Whitepaper) ödeme aracına (USD paritesi), E-altına (1. Halving’den sonra, neredeyse altın paritesi) geçtiğini ve Bitcoin ile bugün bulunduğumuz yere global finansal varlığa geçtiğini savunuyor.

Her evrede, Bitcoin, potansiyel olarak altın, gümüş, tahvil ve emlak üzere pahalı mağazalarda tutulan mali enerjiyi potansiyel olarak emebilir. PlanB’nin iddiasına nazaran, Bitcoin’in fiyatı 2020-2024 ortasındaki periyotta 288.000 dolarlık pahasına ulaşacak.

Bir röportajda ayrıyeten, modelin Bitcoin’in piyasa pahası 100 trilyon dolara ulaşana kadar fiyat keşfini planlayabildiğini, fakat bundan sonra ne olabileceğine dair hiçbir şey olmadığını belirtti. Tabiri caizse tüm bahisler kapalıdır.

Saylor’ın Harika Döngüsü

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, yakın tarihli bir podcast’te, kripto traderlarının, geçmişte olduğu üzere davranacağı varsayımıyla Bitcoin’in grafiklerini okuma riski altında olduğunu söyledi. Temel olarak, Halving’den birkaç ay sonra, varlığın logaritmikteki uzun vadeli trendin üst bandında yeni bir tüm vakitlerin en yüksek düzeyine fırlaması bekleniyor. Akabinde %80’lik bir düşüşle uzun bir soğuk kripto kışı kelam konusu.

Sorun şu ki, dünyanın yörüngesinden çıktığınızda, mevsimsellik açısından bildiğimiz her şey paha kaybediyor. Bunun yerine kozmik mevsimleri nasıl geçeceğimizi öğrenmemiz gerekiyor. Saylor, bildiğimiz her şeyin, Bitcoin ile evvelki tüm tecrübelerimizin artık anlamsız olduğunu savunuyor. Saylor, Mart 2020’de borsadaki çöküşten bu yana dünyanın sonsuza dek değiştiğini ve tüm modellerin pencereden çıktığını söylüyor.

Bununla birlikte, Saylor’un bakış açısı mantıklı olsa da, PlanB’nin Stok Akış modeli, Tesla’nın Bitcoin’e 1,5 milyar dolarlık tahsisatından ve MicroStrategy’nin Kurumlar için Bitcoin konferansına çok iştirakli olmasından sonra bile, şimdiye kadar gördüğümüz hareketleri büsbütün açıklıyor.

Değişik bir halde PlanB, Saylor’un bakış açısını memnuniyetle karşıladı. Ayrıyeten kendi modeliyle olan ilişkiyi görmek gerekiyor. İnsanların Bitcoin’in kaçınılmazlığını fark etmeye başladıkça, insanların ön tarafta Stok Akış Modelini çalıştırdığını görebiliriz. Bu aslında bir muhteşem döngü. Kısaca, kimilerinin dediği üzere Saylor Üstün Döngüsü.

Bitcoin Standardının Benimsenmesi

Süratli tempolu bir dünyada yaşıyoruz. Ayrıyeten anlık tatmin ve süratli kazanımlara odaklanıyoruz. Şu anki en büyük kusur, Bitcoin’e en çok satmayı hedefleyerek süratli bir biçimde varlıklı olma planı açısından yaklaşmak olabilir. Bunun yerine, sıradan insanların, perakende ve kurumsal yatırımcıların, şirketlerin ve merkez bankalarının, süratlice güçlü olmak için değil, genel olarak serveti yine kazanmak için Bitcoin için düşük kıymette varlıklardan vazgeçemeyeceği bir Saylor Muhteşem Döngüsü görecek olursak, bu türlü bir durumda, zirveyi satmak, daha azına razı olmak demektir.

İnsanların bir ‘dijital para birimi’ konusunda kuşkucu olması mantıklı. Fakat nakit ile ilgili hiçbir şey mantıklı değil. Ayrıyeten Bitcoin’i doruktan satmak yerine, tahminen de bakış açımızı değiştirmeli ve en üstte nakit satmalıyız.

Sonuç olarak Bitcoin sahiden volatildir. Lakin anti-enflasyonist bir varlığın durumu güçlüdür. Bu nedenle PlanB’nin Stok Akış Modelinden anlaşılacağı üzere, hakikat yoldadır.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar