Nisan 10, 2021
altın Yatırımcıları Kısa Vadede Neler Beklemeli? Usta Analistler Açıklıyor

altın Yatırımcıları Kısa Vadede Neler Beklemeli? Usta Analistler Açıklıyor

Son dakika altın Yatırımcıları Kısa Vadede Neler Beklemeli? Usta Analistler Açıklıyor haberi ,

Uzmanlara nazaran, altın ayıları kış uykusundan uyandığı için bahar köşede olmalı. Fiyat, çizgisi 1.750 dolar/ONS düzeyinde tutamadığı için değerli metal için bir öteki güç hafta oldu. Daha fazla banka yıl için yükseliş varsayımlarını düşürmeye başladıkça, cansız fiyat hareketi piyasadaki hassaslığı etkiliyor. Commerzbank’taki kıymetli metal analistleri, altın fiyatlarının ONS başına 2.300 dolara değil de bu yıl sadece 2.000 dolara yükselebileceğini söyledi. Perşembe günü Goldman Sachs da altın kestirimini 2.300 dolardan 2.000 dolara düşürerek tıpkı şeyi yaptı. Pekala altın önümüzdeki haftalarda nasıl hareket edecek? İşte öngörüler…

Commerzbank ve Goldman Sachs altın varsayımlarını bu düzeylere düşürdü!

Her iki bankaya nazaran de altın’ın önündeki en büyük mahzur, tahvillerdeki değerli satışlar olmaya devam ediyor ve bu da tahvil getirilerini artırıyor. 10 yıllık tahvillerin getirisi yükselmeye devam ediyor, %1,6’nın üzerine çıkarak bir yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Getiriler hala nispeten düşükken, yalnızca altı ay evvel görülen %0,5’e kıyasla keskin bir biçimde daha yüksek. Piyasada beliren temel soru, Federal Rezerv’in tahvil getirilerinin ne kadar yükselmesine müsaade verebileceğidir? 

Ne yazık ki yatırımcılar, Kongre önünde söz vermek üzere iki gün geçiren Federal Rezerv Lideri Jerome Powell’dan gerçek bir yanıt alamadılar. Jerome Powell, siyasetçilere makul yanıtlar verme konusunda epey zorlandı. Tahvil getirilerinden bahseden Jerome Powell, hükümetin ve merkez bankasının ekonomiyi destekleyen teşvik tedbirleri nedeniyle piyasanın daha sağlam ve tam bir ekonomik toparlanma içinde fiyatlandığını belirtti. Herhangi bir özel hareketten bahsetmek yerine Jerome Powell, merkez bankasının çok uzlaşmacı para siyasetlerini “bir süre” sürdüreceğini yineledi.

Michael Burry, enflasyonla ilgili bir ikazda bulunuyor!

Jerome Powell, tahvil getirilerinin yükselmesi konusunda çok az telaş göstermekle kalmadı, birebir vakitte enflasyon konusunda da epey kayıtsız kaldı. ABD’de herkes yenilenen ekonomik faaliyete odaklanırken, artan enflasyon tehdidini görmezden geliyorlar. Lakin, giderek daha fazla yatırımcı kendi kaygılarını lisana getiriyor. Şu anda Scion Asset Management’ı yöneten yatırımcı Michael Burry, Twitter üzerinden enflasyonla ilgili bir ihtarda bulundu:

ABD hükümeti, MMT-tinged siyasetleriyle enflasyonu davet ediyor. Tempolu Borç/GSYİH, M2 artarken perakende satışlar, PMI evre V iyileşme… Çalışan ve tedarik zinciri maliyetleri süratle artarken talebi artırmak için trilyonlarca daha fazla teşvik ve tekrar açılış…

Axel Merk: altın yatırımcıları yakın vadede çalkantılı sular görmeyi bekleyebilirler

Jerome Powell’ın sözünden evvel Michael Burry, Cumartesi günü üstteki tweeti attı. Sarı metal yeni yükseliş ivmesi bulmakta zorlansa da birtakım analistler, son fiyat hareketinin dirençli bir güç işareti olduğuna dikkat çekiyor. Tahvil getirileri bir yılın en yüksek düzeyinde, fakat altın Haziran ayının en düşük düzeylerinde dayanağı tutmayı başarıyor. Merk Investments lideri ve baş yatırım sorumlusu Axel Merk, hususa yönelik şu açıklamayı yaptı:

altın’da bir izdiham görmememizin nedeni, birtakım insanların tahvil satışının abartıldığını yahut enflasyonun iddia edilenden daha fazla olacağını düşünmesidir.

Tahvil getirilerinin ne kadar yükselebileceğine gelince Axel Merk, satışın biraz abartıldığını düşündüğünü, lakin piyasadaki ivmenin getirileri %2’ye çekebileceğini söyledi. Axel Merk, mevzuya yönelik şu açıklamayı yaptı:

Münasebetiyle altın yatırımcıları yakın vadede çalkantılı sular görmeyi bekleyebilirler. Lakin son bir şeye işaret etmek istiyorum. Bankalar yüksek altın fiyat gayelerini düşürmeye başlasa bile, uzun vadede değerli metal üzerinde yükselişe devam ediyorlar. Gerçek şu ki dünya çapındaki merkez bankaları ve hükümetler finansal piyasalara muazzam likidite pompalamaya devam ediyor. Bunun uzun vadeli enflasyon baskılarını nasıl etkileyeceği hakkında hiçbir fikrimiz yok.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar