Nisan 16, 2021
Analist: altın Fiyatı İçin Bu Düzeylere ve Gelişmelere Kilitlenin!

Analist: altın Fiyatı İçin Bu Düzeylere ve Gelişmelere Kilitlenin!

Son dakika Analist: altın Fiyatı İçin Bu Düzeylere ve Gelişmelere Kilitlenin! haberi ,

  • altın fiyatı üst üste üçüncü haftayı kırmızı renkte kapattı.
  • Tanınan analist Eren Sengezer’e nazaran, kısa vadeli teknik görünüm, evvel muhtemel bir teknik düzeltme ile düşüş eğilimini sürdürüyor.
  • Analiste nazaran, altın için güçlü dayanak 1.680 dolarda bulunuyor.

Eren Sengezer: altın fiyatı üst üste üçüncü haftayı kırmızı renkte kapattı

altın fiyatları hafta başında 1.760 dolara yükseldi. Ancak, ABD Hazine tahvil getirilerilerindeki artış, büyük pay senedi endekslerinin zayıf performansı, USD’nin gücünü müdafaasına yardımcı oldu ve XAU/USD’nin yükselmesini zorlaştırdı. Haftanın ikinci yarısında 10 yıllık ABD tahvil getirisinin ivme kazanması ve yeni yılın en yüksek düzeylerine sıçramasıyla altın, güçlü satış baskısı altına girdi.

Fiyatlar, Haziran ayından bu yana birinci defa 1.700 doların altına düştü.  Parite, hafta sonu öncesinde kayıplarının küçük bir kısmını geri kazanmasına karşın, üçüncü haftayı negatif bölgede 1.700 dolar civarında kapattı ve yaklaşık %2 kaybetti.  Tanınan analist Eren Sengezer’e nazaran, altın fiyatı 1.760 doları geri almayı başaramadığı sürece savunmasız kalır. Analiste nazaran, altın için güçlü takviye 1.680 dolarda bulunuyor.

Geride bıraktığımız haftada neler oldu?

Pazartesi günü ABD’den gelen bilgiler, imalat dalındaki ticari faaliyetin etkileyici bir süratte büyümeye devam ettiğini ve ISH İmalat PMI’nin üç yılın en yüksek düzeyi olan 60,8’e sıçradığını gösterdi. Çarşamba günü, ADP İstihdam Değişimi Şubat ayı için 117.000’e ulaştı ve 177.000 olan piyasa beklentisinin altında kaldı. Ayrıca, ISM Hizmetleri PMI 55,3’e düştü ve analistlerin 58,7’lik iddiasını kaçırdı.

Yeniden de FED Lideri Jerome Powell’ın Perşembe günü yaptığı konuşmadan evvel yatırımcıların büyük bahisler yapmaktan kaçınmasıyla bu sayılara piyasanın reaksiyonu nispeten sessiz kaldı. Wall Street Journal Jobs Summit’te konuşan Jerome Powell, tahvil piyasasındaki kaosa ait kaygıları esasen küçümsedi. FED Lideri, “mali şartların genel olarak ısrarla sıkılaşmasından” kaygı duyacaklarını söyledi.

Tanınan analist: Bu makro datalar, altın piyasasını aşağı çekti

Politika görünümü ile ilgili olarak Jerome Powell, mevcut ortamın uygun olduğunu yineledi ve FED’in enflasyon ve istihdam maksatlarından hala çok uzak olduklarını kaydetti. Gösterge 10 yıllık ABD tahvil getirisi bu yorumların akabinde yükseldi ve Perşembe günü %5’in üzerinde arttı. Sonuç olarak ABD Doları Endeksi, geniş tabanlı USD gücünü yansıtmak için üç aydan uzun bir müddettir en düzgün düzeyine yükseldi.

Son olarak, ABD Çalışma İstatistikleri Ofisi Cuma günü, Şubat ayında Tarım Dışı Maaş bordrolarının analistlerin 182.000 iddiasına kıyasla 379.000 arttığını bildirdi. Ayrıca İşgücüne İştirak Oranı değişmeyerek %61,4’te kalırken İşsizlik Oranı %6,2’ye geriledi. Dolar, bu rapordan sonra gücünü korudu ve XAU/USD’nin ikna edici bir toparlanma yapmasına müsaade vermedi.

Eren Sengezer: İzleyin, gelecek hafta bu gelişmeler altın’ı etkileyecek!

Analiste nazaran, hafta başında besbelli bir piyasa reaksiyonunu tetikleme potansiyeline sahip kıymetli makroekonomik data açıklamaları olmayacak ve yatırımcılar ABD tahvil getirilerine odaklanmaya devam edecek.  Çarşamba günü analiste nazaran, altın ABD’den gelecek Şubat ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) dataları ile yeni bir ivme arayacak. Uzmanlar, Çekirdek TÜFE’nin yıllık bazda değişmeyerek %1,4’te kalmasını bekliyorlar. Beklenenden daha güçlü bir okuma analiste nazaran, USD’nin rakiplerinden daha uygun performans göstermesine ve altın’a tartı vermesine yardımcı olabilir. 

Perşembe günü analiste nazaran, Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranı kararını açıklayacak ve para siyaseti beyanını yayınlayacak. ECB’nin siyaset faizinde rastgele bir değişiklik yapması beklenmiyor. Fakat kimi uzmanlar, Pandemik Acil Durum Satın Alma Programı (PEPP) alımlarının suratını artırabileceğini düşünüyor. Her halükarda analiste nazaran, bu olaydan sonra USD’nin piyasa değerlemesinde yapılacak değişiklikler altın’ın hareketlerini etkileyebilir.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar