Nisan 16, 2021
Google Bilgilerine Nazaran NFT Çılgınlığı, 2018’deki ICO Çılgınlığını Aştı!

Google Bilgilerine Nazaran NFT Çılgınlığı, 2018’deki ICO Çılgınlığını Aştı!

Son dakika Google Datalarına Nazaran NFT Çılgınlığı, 2018’deki ICO Çılgınlığını Aştı! haberi ,

NFT heyecanı doruğa çıkıyor. Hatta “NFT” aramaları, 2018’deki ICO aramalarını da geçti.

Non-fungible token (NFT), yani “eşsiz token” piyasası, çok daha tanınan bir hale geliyor. Büyümesi, pek çok kişinin bu alanın bir balon olduğunu düşünmesine yol açıyor.

Artık datalar, NFT’lere olan ferdî ilginin, ICO’lar için 2018’in başlarında gösterilen ilgiyi de geçtiğini gösteriyor. ICO’lar, “Initial Coin Offering”, yani “ilk coin arzı” manasına geliyor.

NFT çılgınlığı, ICO çılgınlığını aştı

Uzun müddettir kripto alanında olanlar, 2017’nin ikinci yarısında ve 2018’in başlarında piyasanın ne kadar çılgın olduğunun farkındadır. Esas kripto para ünitelerinin yanı sıra ICO’lar da çok popülerdi. Rastgele projeler bir whitepaper yazıp, “devrim niteliğindeki blockchain teknolojisini” geliştirmeyi hedeflediğini belirtiyor ve yatırımcılardan kendi coin’leri karşılığında yatırım istiyordu. Bu kripto paraların büyük çoğunluğu, Ethereum’un ERC20 protokol standardında çıkarılıyordu.

Yatırımcılar, “sıradaki en büyük şey” diyerek birçok coin satın alıyordu. Coin’ler daha sonra bir borsada listeleniyordu ve yatırımcılar böylelikle kâr elde ediyordu.

ICO çılgınlığı çoktan geçti. Lakin artık, yeni bir heyecan var: NFT’ler. Birçok insan, dijital koleksiyonların geleceği olduğuna inandığı NFT’lere katılmaya istekli görünüyor.

NFT’lere olan ilgi o kadar büyük ki, ABD’de 2018’in başlarında doruğunu gören ICO aramalarını geride bıraktı.

Kaynak: Google Trends

NFT’ler bir balon mu?

Herkesin çözmeye çalıştığı soru da bu. Kimileri “balon” konusuna katılıyor, kimileri ise bunun gerçek olmadığını düşünüyor. Gerçek şu ki, temel olarak rastgele bir sanat yapıtında de bir fiyat biçmek güç olduğu için token’a verilen bedelin de ölçülmesi güç. Bu nedenle balon sorusuna karşılık bulmak da zorlaşıyor.

Rastgele bir insan için milyonlarca bedeli olan bir tablonun, bir oburu için hiçbir kıymeti olmayabilir. Bu durum, kelam konusu sanat yapıtını bedelsiz hale getirmez. Sanat yapıtı, yalnızca sizin için kıymetsizdir.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar