Nisan 16, 2021
Bahar Özgüvenç, bayan futbolunun gelişmemesinden şikayetçi

Bahar Özgüvenç, bayan futbolunun gelişmemesinden şikayetçi


son dakika Bahar Özgüvenç, bayan futbolunun gelişmemesinden şikayetçi haberleri,

Vodafone Beşiktaş Bayan Futbol Ekibi Teknik Yöneticisi Bahar Özgüvenç, Türkiye’de bayan futbolunun hala emeklediğini söyledi. 

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Özgüvenç, “Şartlar değişiyor lakin bayan futbolu hala emekliyor. Ben 1997’de lisans almıştım ve on yıl içinde bayan futbolu uçacak denmişti. Hala emekliyoruz.” tabirlerini kullandı. 

Bayan futbolundaki emekleme sürecinin maçların canlı yayınlanmasıyla sona ereceğini söyleyen siyah-beyazlı teknik yönetici, “Emekleme sürecinin birinci ayağa kalkış sahnesi yayıncı kuruluşun bizim maçlarımızı vermesiyle olur. O vakit bayan futbolu hem gündemde hem konutların içinde hem de ailelerin daha rahat görebileceği daha inanç olgusu oluşturabilecek bir mecra haline gelir. Ondan sonra da sponsorluklar artar. Bahis listelerinde maçlarınız da verilince gelir sağlarsınız.” değerlendirmesinde bulundu. 

Bayan futbolunun toplumda ağır bir ilgiyle karşılandığını ve Beşiktaş Futbol Okulları’na kız sportmen zaruriliği getireceklerini söyleyen Özgüvenç şunları aktardı: 

“Aslında çok ilgi var. Kulübe gün içinde ‘Futbol okulunuz var mı?’, ‘Kaç yaşa kadar?’ üzere daima telefonlar geliyor. Şahsi sosyal medya hesaplarımıza iletiler atılıyor. Anadolu’dan çok küçük arkadaşlar bildiri gönderiyor ama son ileti ‘Annem müsaade vermiyor. Babam müsaade vermiyor. Ailem müsaade vermiyor.’ biçiminde oluyor. Beden eğitimi öğretmenleri arayıp ‘Elimizde çok uygun sportmenler var’ diyor. Hem 18 yaşından küçükler, hem aile hem de kalacak yer sorunu varken Anadolu’daki arkadaşlarımızı getiremiyoruz. Beşiktaş Futbol Okulları çok fazla kentte mevcut. Bunlara bir kaide getireceğiz. Futbol okulları açmak istiyorsanız, kız futbol okulu da olacak dedik. Her vilayetteki çocuğa dokunmak istedik. Yılda iki sefer seçme yaptığımızda ya biz oraya gideceğiz ya onlar buraya gelecek. Bu büyük bir proje. Bunu tam karşılıklı anlatmaya ve anlamaya başladığımızda pandemi tüm dünyayı vurdu. Şu an tam durağan bir devirdeyiz. Yapmak istediklerimizi yapamıyoruz. Her şey kağıt üzerinde kaldı. Çok çalışmak istiyoruz fakat sınırlanmış durumdayız.

– “Süper Lig ekiplerinin bayan futbol ekiplerinin olmasını istiyoruz”

Özgüvenç, ilerleyen periyotlarda UEFA’nın kendi organizasyonlarına katılım kuralı olarak kadın futbol grubunu zarurî hale getireceğini belirterek şunları kaydetti: 

“Ben Almanya’da futbol oynadım. Bundesliga’da grubunuz varsa bayan grubunuzun olma mecburiliği var. Bildiğim kadarıyla Avrupa ülkelerine ve bizim ülkemize de bu baskı gelecek. Bu baskı gelince lisanslama olması gerekiyor. UEFA, Şampiyonlar Ligi ya da UEFA Avrupa Ligi için bir kural getirebiliyor. Bayan kadronuz varsa bunlara lisans alabiliyorsunuz. Şayet yoksa ligde şampiyon olsanız bile UEFA tertiplerine katılamıyorsunuz. Birkaç seneye bu mecburilik getirilecek. Keşke mecburilik olmadan bu yapılsa. Trabzonspor, Fenerbahçe ve Galatasaray daha evvel bayan futbolu için teşebbüsler yaptılar. Trabzonspor daha evvel iki sene bayanlar liginde kaldı. Fenerbahçe bir dönem kaldı. Galatasaray üçüncü ligden girerken tekrar feshetti ve kadrosunu lige sokmadı. Kısa virajlarda dönüşler oldu. Beşiktaş 2004 yılında bildiğim kadarıyla başladı. Üçüncü ligden başladı ve sonra ikinci lige sonra de birinci lige yükseldi. Orada da şampiyon oldu. Harika Lig gruplarının bayan futbol gruplarının olmasını istiyoruz. Rekabetin olduğu noktada kendinizi geliştirebilirsiniz.”

– “Sergen Yalçın yürekli bir teknik adam”

Beşiktaş Teknik Yöneticisi Sergen Yalçın’ın çok yiğit bir teknik adam olduğunu kelamlarına ekleyen Özgüvenç, şunları aktardı: 

“Futbolun içinden geldi, biliyor. Futbol oynayan, o toprak alanlardan, o makûs soyunma odalarından, makûs lavabolardan alana çıkmış sportmenlerin, o tozu dumanı alan atletlerin, öbür teknik yöneticilerden bir tık daha önde olduğunu düşünüyorum. Sergen Hoca da bu türlü bir oyuncuydu. Teknik yöneticiliğini tek bir sözle açıklayacaksam, Sergen Yalçın yürekli bir teknik adam. Mertseniz farklı oluyorsunuz. Kendisiyle şimdi tanışmadık. Beşiktaş Erkek Futbol A Kadro’yu şampiyonluk yolunda ve pandemiden ötürü o riske girmedik. Yoksa çoktan gidip idmanlarını izlerdim, tanışmak da isterdim. Nitekim hürmet duyulası bir teknik takım. Bu idare ellerinden geldiğince teknik grubun gerisinde. Hoş bir birliktelik doğdu. Sergen Yalçın idaresindeki Beşiktaş’ın şu tarafı hoşuma gidiyor: Kendisinin yavuz davranmasının yanında sakatlanan, oynamayan oyuncunun yerine giren, çıkanı aratmıyor. Bir futbolcunun üç-dört farklı durumda oynaması da çok değerli. Şu an çok hoş bir dağılım var. Her hafta kemik takımın dışında da değişiklikler oluyor.”

Beşiktaş’ın birinci bayan teknik yöneticisi olan Bahar Özgüvenç, oyun anlayışının hamleci olduğunu belirterek, “Hücum oyununu oynatmayı seven biriyim. Ben de atak oyuncusuydum. Hayatımın hiçbir periyodunda korkak bir hayat yaşamayı tercih etmedim. Anadolu grupları kontratağa dayalı bir oyun oynuyor. Bu türlü hocaların maçlarını izlemiyorum.” dedi.

– “Hatayspor ve Fatih Karagümrük oynadıkları futbolla lige renk kattılar”

Muhteşem Lig’deki şampiyonluk yarışına da değinen siyah-beyazlı teknik yönetici şunları kaydetti: 

“Eskiden büyük gruplar, Anadolu kulüpleri ile oynarken ‘4-0 alır, 5-0 alır’ diye yorumlar yapılırdı. Artık hangi Anadolu kulübüyle oynanırsa oynansın kimin nasıl bir sonuç alacağı belirli değil. Seyir keyfi açısında epeyce hoş. Bilhassa Anadolu kulüpleri küçük meblağlara iyi oyuncular buluyor. Bu manada biraz çalışmak gerekiyor. Türkiye’nin âlâ para verdik düzgün futbolcu olacak fikrinden çıkması gerekiyor. Son yıllarda tepede birbirine bu kadar yakın olan puanları gördüğümüzü düşünmüyorum. Üç kadronun çabası önümüzdeki üç yahut dört hafta içinde bayağı şekillenecek üzere duruyor. Keyifli maçlar izliyoruz. Biz Beşiktaş olarak da şampiyonluk için açıkçası gün sayıyoruz. Bu yıl Muhteşem Lig’e yükselen grupları izleyince gururlanıyorum. Bilhassa Hatayspor ve Fatih Karagümrük oynadıkları futbolla lige renk kattılar. Alkışı hak ediyorlar.”

Bayanlar Ligi’nde hakemlerin Harika Lig’deki kadar konuşulmadığını kaydeden Özgüvenç, şunları söyledi: 

“Bizde bu kadar karışık değil. Bundan yıllar önce deplasmana gittiğimizde ‘Biz buradan puan alamayız’ dediğimiz yerler vardı. Sebebi de bölgedeki hakemin maçta vazifeli olmasıydı. Hakem bölgeden olunca tribünden müdahale ediyorlardı. Sıkıntı puanlar kazandığımız oluyordu. Artık o denli bir şey yok. Kameralarla kulüpler çekim yapabiliyor. Yönetimciler daha şuurlu. Harika Lig farklı bir atmosfer. Bir yerde çıkar çoksa olunca sorun çok olabiliyor. Ben artık hakemlere yapılan yorumlara televizyonda denk gelince kanalı değiştiriyorum. Taktik, teknik kısmını çok az duyuyorum. Her hafta bir hakem bir programa çıksın tabir etsin, konuşsun. Yalnızca bir taraf yükleniyor, başka taraf daima sessiz. Kim müsaade veriyorsa versin konuşsun. VAR ile olan konuşmalar yayınlansın. Neden yayınlanmıyor. Herkes her şeyi bilsin.”

Geçen yıl Bayanlar Günü’nde Beşiktaş’ın Atletico Madrid ile oynadığı maçta çok duygulandığını söyleyen Özgüvenç, “O maçta tribündeydim. Çok duygulandım. Tüylerim diken diken oldu. Yıllarca forma giydiğim arkadaşlarım alandaydı. Onların heyecanını hissettim. Vaktinde Beşiktaş’a transfer olmak istemiştim. Görüşmeler yapmıştık nasip olmadı. Beşiktaş formasını giymek nasip olmadı ancak artık bu türlü bir vazife için getirildim. Atletico Madrid maçında içimden hoş şeyler geçirmiştim. Tahminen de Allah orada beni duydu diyebilirim. Arkadaşlarım o tabana bastığında o taraftar daima bir ağızdan isimlerini söylemesi bir birinciydi.” formunda görüş belirtti.

Bu dönem bayanlar liginin oynanmadığını söyleyen Özgüvenç, UEFA’nın bir şampiyon grup beklediği için çeşitli formüller üzerinde çalışıldığını kaydetti. 

Her ihtimale hazırlıklı olmak için Vodafone Beşiktaş Bayan Futbol Kadrosu’nun idmanlarına başladığını söyleyen Bahar Özgüvenç, “Bir yıldır atletlerim bir tane bile 90 dakika maç oynamadı. Lig başlayacak mı muhakkak değil. İdmanlarımıza başladık. Ligin ne vakit başlayacağı muhakkak olmadığı için oyunculara yüklenemiyoruz. Federasyondan bu ayın 15’ine kadar bir açıklama bekliyoruz. Avrupa’da kimi ligler oynatıldı, şampiyonu aşikâr. Bizden de UEFA bir şampiyon bekliyor. Bunu nasıl bir plan ve projeyle yapacaklar bilmiyoruz. 16 takımı bir yere yerleştirip üç dört hafta bir turnuva düzenleyebilirler. En güzel ihtimal bu. Ama bu türlü bir turnuvayı olağan ki istemeyiz. Sıkıştırılmış bir programda bir yıldır meskende olan atletleri, bir buçuk ayda hazırlamak ve üç günde bir maç oynatmak gerçek değil. Öbür gruplardaki arkadaşlar bizim şartlarımıza, bu türlü tesislere sahip değiller.” değerlendirmesinde bulundu. 

Futbolcu sakatlıklarında erkek oyuncuların alanlara daha erken dönmesinin sebebinin kulüplerin imkanlarıyla ilgili olduğunu açıklayan Özgüvenç, “Erkeklerin daha çabuk güzelleşmesi fizyoterapist grubunun imkanlarıyla ilgili bir şey. Ben 20 yıl futbol oynadım. Beşiktaş’ta olduğum için söylemiyorum fakat fizyoterapist, masörün, başka bir hastaneyle muahede üzere bir şey hiç görmedim. Üçüncü kere ön çapraz bağlarım koptuğu vakit da futbol dönmememin sebebi de bu. Şayet uzun bir sakatlık yaşarsanız kulüplerin sizinle işi bitiyor. Bu durum kadın futbolunun kanayan bir yarası. Malzemecilerin buz çantasıyla masör üzere sıhhat grubu üzere alana girerek müdahale ettiğini biliyorum.” sözlerini kullandı.

 

 

 

, futbol haberi, skor, sonucu kaç kaç bitti, maçı, maç, spor, gündem, aktüel flaş haber, sondakika gs haberleri, galatasaray haberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar