Nisan 16, 2021
Şampiyonlar Ligi’nde esaslı değişiklikler kapıda

Şampiyonlar Ligi’nde esaslı değişiklikler kapıda


son dakika Şampiyonlar Ligi’nde esaslı değişiklikler kapıda haberleri,

Avrupa futbolunun kulüp seviyesindeki en kıymetli tertibi UEFA Şampiyonlar Ligi’nin formatının, 2024-25 döneminden itibaren değiştirilmesi planlanıyor.

Futbolun, dünyanın en tanınan oyunu olmasının da gücüyle öbür branşların çok ötesinde bir ekonomik hacme ulaşması, paydaşlarının iştahını kabartıyor.

Yayın hakkı, tribün, resmi eser satışı, sponsor ve sosyal medya gelirlerinden en büyük hissesi alan köklü kulüpler, futbol sanayisinden daha fazla gelir elde etmek için “Avrupa Süper Ligi” ismiyle anılan proje üzerinde bir süredir çalışıyor.

FIFA ve ona bağlı 6 konfederasyonun, kendilerinden bağımsız düzenlenecek yeni turnuvaları tanımayacaklarını açıklaması da durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor.

Dünyanın en çok takip edilen futbol organizasyonu Şampiyonlar Ligi’nin ticari hak sahibi UEFA da bu tehdide, karşı atılımla yanıt vermeye hazırlanıyor.

Küme maçlarının daha rekabetçi olmasını isteyen UEFA’nın, yeni bir format düşündüğüne dair spekülasyonlar mevcut. UEFA böylece Avrupa’nın dev kulüplerinin peşinde olduğu Süper Lig projesinin rafa kaldırılmasını umuyor.

– Daha fazla maç, daha fazla gelir

UEFA ile üye federasyonlar ortasındaki toplantılardan sızan bilgilere nazaran, grup aşamasında ve eleme tipleri öncesinde oynanan müsabakaların sayısını arttırmanın tahlil olacağı kestirim ediliyor.

Bilhassa 3 kriterin değişmesinin UEFA tarafından istenmediği söyleniyor. Bunlar; turnuvanın hafta içi oynanması, iştirakçilerin ulusal liglerdeki performansları ışığında belirlenmesi ve ulusal liglerdeki grup sayılarının birebir kalması.

İştirakçi sayısının 36’ya çıkarıldığı ve “İsviçre sistemi” olarak bahsedilen bir model üzerinde durulduğu öne sürülüyor.

Yeni sistem doğrultusunda, grup evresindeki maç sayısı 6’dan 10’a yükselecek. Küme basamağının nasıl şekilleneceği netleşmemekle beraber ekiplerin, altışarlı 6 kümeye ayrılıp, rövanş metodu 10 maç oynaması ihtimaller ortasında.

Küme müsabakalarının, ülke ayrımı olmaksızın 10 farklı kadroya karşı oynanması teklifi de masada. Bu seçenek tercih edilirse gruplar, 4 farklı torbaya ayrılacak. 1. torbadaki gruplar, 1. torbadan 2, 2 ve 3. torbadan 3’er, 4. torbadan 2 rakiple, 2. torbadaki kadrolar, 1 ve 4. torbalardan 3’er, 2 ve 3. torbalardan 2’şer rakiple, 3. torbadaki gruplar, 1 ve 4. torbalardan 3’er, 2 ve 3. torbadan 2’şer rakiple, 4. torbadaki gruplar ise 1 ve 4. torbalardan 2’şer, 2 ve 3. torbalardan ise 3’er rakiple karşılaşacak.

2024’ten 2033’e kadar sürmesi planlanan yeni formatta maçlar, salı ve çarşambaya ek olarak perşembe günleri de oynanacak.

Küme müsabakaları sonucu puan tabloları birleştirilecek ve ilk 8 sıradaki kulüp, direkt son 16 çeşidine ismini yazdıracak. 9 ila 24. sırada yer alan 16 ekip ise çeşidi atlayan başka 8 takım ortasına girmek için eleme maçları yapacak.

Eski sistemde finalistler 13 müsabakaya çıkarken, bu statüde finale yükselmek için en az 17 karşılaşma oynamak gerekecek. Turnuvadaki toplam maç sayısı ise 125’ten 200’ün üstüne çıkacak.

– Büyük liglerden katılan grup sayısı artacak

Bir ülkeden en fazla 4 kulübün katılabildiği mevcut sistemden farklı olarak, 4 büyük ligdeki (İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya) iştirakçi sayısının 5 yahut 6 olacağı ileri sürülüyor. Ligi birinci 2’de bitiren kadroların direkt Şampiyonlar Ligi’ne gittiği Fransa’nın direkt iştirakçi sayısının da 3’e çıkması planlanıyor.

UEFA’nın puan sıralaması ölçütünü karşılayamayan ülkeler için ek kontenjan düşünülüyor. Bu ülkeler arasından birkaç takım daha UEFA kulüp puanına nazaran turnuvaya dahil edilmek isteniyor.

Yeni statüde ayrıca grup evresini birinci 24 içinde bitiren kulüplerin, sonraki sezonda Şampiyonlar Ligi’ne iştirak hakkı kazanması, 25 ila 36. sıralardaki ekiplerin ise küme düşmeme maçları oynaması öngörülüyor. Ancak bu bahis henüz netlik kazanmış değil.

 

, futbol haberi, skor, sonucu kaç kaç bitti, maçı, maç, spor, gündem, yeni flaş haber, sondakika gs haberleri, galatasaray haberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar