Nisan 15, 2021
Yeni Adana Stadı, kentin iki kadrosunu da mutlu etti

Yeni Adana Stadı, kentin iki kadrosunu da mutlu etti


son dakika Yeni Adana Stadı, kentin iki ekibini da şad etti haberleri,

UEFA ve FIFA standartlarına nazaran inşa edilen merkez Sarıçam ilçesindeki Yeni Adana Stadı, 19 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı irtibatla katıldığı açılışın ardından kenti TFF 1. Lig’de temsil eden Adana Demirspor ve Adanaspor’un maçlarına mesken sahipliği yapmaya başladı.

Hizmete giren 33 bin kişilik stat, koltuk renklerinin de verildiği turuncu-beyazlı ve mavi-lacivertli grupların yöneticileri tarafından da beğeni topladı.

Adanaspor Basın Sözcüsü Erkin Doygun, AA muhabirine, Yeni Adana Stadı’nın Türkiye’de son devirde yapılan birçok stat üzere çağdaş olduğunu söyledi.

Avrupa standartlarında inşa edilen stada Adanalıların da kavuştuğunu söz eden Doygun, şöyle konuştu: 

“Biz de Adanaspor olarak çağdaş bir statta oynama bahtını artık elde ettik. Yalnızca kulüp açısından değil, taraftar, basın, burada futbol ailesinin içinde yer alan tüm paydaşlar bu stadın nimetlerinden faydalanacak. Ben bir yönetici olarak bu statta maçı izlerken aldığım keyif öteki. 5 Ocak Fatih Terim Stadı’nda tabi öykülerimiz var. 83 yıl kullanılan 5 Ocak Fatih Terim Stadı’nda kaç kuşak maç izledi. Oranın tabi farklı bir kıssası var fakat artık günümüzde insan görsel ve konfor da istiyor. Taraftarından futbolcusundan, yöneticisinden basın mensubuna keyifle maçları takip edeceğimiz bir ortam olacak.”

Doygun, spora yapılan her yatırımın değerli olduğunu vurgulayarak, “Yeni statta motivasyon başta olmak üzere birçok şey de tesirli oluyor. Futbolcular da tabi bundan etkileniyor. Futbolcular, soyunma odasından başlayarak gelişen süreçlerin tüm basamaklarından mutlular. 33 bin kişilik bir stat… 5 Ocak Fatih Terim Stadı’nda, yıllar evvel isimlendirilen tribünler vardı. Oradan insanların kopması, hissiyatları bırakması güç olacak. Yeni statta hem kulüp hem taraftar olarak yeni hissiyatlar oluşacak. Stat, taraftarın da beklentisini karşılayacak.” diye konuştu. 

– Çokduygulu: “Adana’da önemli memnuniyet oldu”

Adana Demirspor Basın Sözcüsü Savaş Çokduygulu da Yeni Adana Stadı’nda maç oynamaya başladıkları için memnun olduklarını belirtti.

5 Ocak Fatih Terim Stadı’nın kent için kıymetinden bahseden Çokduygulu, “5 Ocak Fatih Terim Stadı Adana’nın en değerli mabediydi. Birçok yıldız oyuncu, muvaffakiyet ve sevinç yaşadı, gözyaşı bu çimlere aktı ve ne yazık ki stat ömrünü tamamladı. Bu noktada Cumhurbaşkanı’mız, Türkiye’de statları yenileme kapsamında çalışmalarına Adana’yı da ekledi. Natürel ki Adana potansiyeli ve spora harika ilgisi olan bir kent. Adana’da önemli memnuniyet oldu.” tabirini kullandı.

Çokduygulu, yeni stattan duydukları memnuniyeti anlatarak, şöyle konuştu:

“Adanalı sporseverler, Adana Demirsporlular ve Adanasporlular artık keyifle maç izleyecekler. Adana’nın sıcağı insanı yakıyor. Eski statta taraftarlar sıcak nedeniyle sıkıntı anlar yaşıyordu, yağmurda ise ıslanıyordu. Yeni Adana Stadı’nda taraftar ne sıcaklayacak ne de ıslanacak. Bunun keyfi bile sporsever ve taraftarlara yeter diye düşünüyorum. Çok keyifli bir stat. İnşallah bu stat Harika Lig’in de habercisi olur. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum lakin Sayın Cumhurbaşkanı’mıza da yürekten teşekkür ediyorum. Bu hamlenin Türkiye’de önemli bir sinerji yarattığını düşünüyorum. Çok değerli bir yatırım. Hoş bir açılışı oldu. Bu stat bence Adana’ya farklı bir zenginlik kattı. Adana futbol manasında potansiyel bir kent. Harika Lig’e yükselirsek ve pandemi biterse 33 bin kişilik stadın ambiyansının çok hoş olacağını düşünüyorum. Adanalı bu stadı hak ediyor. Liderimiz Murat Sancak ile bir arada çok güzel bir ivme yakaladık. İnşallah Muhteşem Lig’e çıktığımız takdirde Adanalılar bu yapıtın manasını daha âlâ görecek.”

– Stattaki koltuk renkleri Adana Demirspor ve Adanaspor’u simgeliyor

Her detay düşünülerek inşa edilen Yeni Adana Stadı’nda, tribün koltuklarının renkleri kentin iki esaslı kulübünü simgeliyor.

Koltukların yarısı Adana Demirspor’un “mavi-lacivert”, öteki yarısı da Adanaspor’un “turuncu-beyaz” renklerinden oluşuyor.

Stat, 33 bin seyirci kapasiteli olmasının yanı sıra sosyal donatılar, 10 asansör, 2 yürüyen merdiven, 104 turnike, basın ve VIP tribünleriyle dikkati çekiyor.

Çim tabandan itibaren 6 kat yüksekliğindeki stat, mimari olarak engellilerin de rahatça kullanabileceği, 172 kişilik engelli kısmı ve 172 refakatçi koltuğuyla hizmet veriyor.

Ayrıyeten, 9 engelli, 34 erkek, 34 bayan tuvaletinin, bayan ve erkekler için farklı ayrı mescidin, atlet ve hakemler için 2 rahatlama havuzu ve masaj odalarının yer aldığı stattan 46 branşta faaliyet gösteren spor kulüpleri faydalanabilecek.

Stadın etrafında, 431’i kapalı, toplam 1444 araçlık otopark da bulunuyor.

, futbol haberi, skor, sonucu kaç kaç bitti, maçı, maç, spor, gündem, şimdiki flaş haber, sondakika gs haberleri, galatasaray haberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar