Nisan 16, 2021
Bakan Kasapoğlu: “Hakemleri değil altyapıyı konuşmalıyız”

Bakan Kasapoğlu: “Hakemleri değil altyapıyı konuşmalıyız”


son dakika Bakan Kasapoğlu: “Hakemleri değil altyapıyı konuşmalıyız” haberleri,

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, son periyotta tartışma konusu olan statların bakımsızlığı ile ilgili Türkiye Futbol Federasyonunun bir çalışma yaptığını ve statların bakımsızlığına müsaade vermeyeceklerini söyledi.

Kasapoğlu, Wyndham Otel’de spor medyasının yöneticileriyle yaptığı toplantıda statları gerek kulüplere gerek lokal idarelere en yeni biçimiyle devrettiklerini belirterek, “Son günlerde ortaya çıkan tartışmalardan biri statların bakımsızlığı. Maalesef tüm kamuoyu tarafından bilinmediği için bakanlığımız dünyanın en çağdaş statlarını inşa ediyor. En hoş biçimiyle ya kulübe devrediyor ya da ilgili lokal yönetime devrediyor. En son Göztepe stadının resmi açılışını yaptık. Dünyanın en güzel statlarından birine aday gösterildi. Statlar teslim edildikten sonra ilgili idarelerin vicdanına bırakılıyor. Gelinen noktada federasyonumuzla da konuştuk. Bununla ilgili yaptırım, öncelikle sıkı kontrol. Federasyonumuzun önümüzdeki süreçte yapacağı çalışmalarla statların bu hale gelmesine müsaade vermeyeceğiz.” dedi.

Kulüplerin statların bakımına da ihtimam göstermesi gerektiğine dikkati çeken Kasapoğlu, “Onca transferi yapan bir kulüp stada da gereken bakımı, ilgiyi ve itinayı göstermekle mükelleftir. Bunun mazereti olmaz. Bu statların hem yaşayan merkezler olması konusunda hem de maç oynandığı vakit sportmen sıhhatini hiçbir halde tehdit etmesine müsaade vermemek lazım. Atletlerimizin sıhhati her şeyden kıymetli. Onların zarar görmemesi ismine da bu hususun altını özellikle çizmek istiyorum. Gerekirse profesyonel dayanak alacak gerekirse federasyon gerekli yaptırımı uygulayacak. Biz de önümüzdeki süreçte bununla ilgili denetimleri güçlü halde devam ettireceğiz. Türk sporunun marka kıymetine, imajına hiçbir halde kimsenin ziyan verme, yıpratma hakkı olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.

– Hakem tartışmaları 

Türk futbolundaki tartışmalara değinen Kasapoğlu, “Türk futbolunda daima tıpkı hususları konuşup duruyoruz (hakemler). Bu mevzuda bir badire var. Altyapıyı konuşmamız lazım, şahısları bırakıp sistemi konuşmalıyız. Futbolu kısır tartışmalardan daha öteye taşıma zaruretimiz var.” sözlerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu, kısır tartışmaların yerine sportmen ve muvaffakiyet öykülerinin sporcuları daha çok motive edeceğini söyledi.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bir süre maçların oynanmadığını hatırlatan Kasapoğlu, “Federasyon başarılı biçimde tedbirleri uygulayarak süreci gerçekleştiriyor. Sporun lokomotifi futbolda amatör liglerimizi de federasyon 17 Nisan’da başlatacak. Tüm amatör camiamıza başarı diliyorum, sağlık diliyorum. Tedbirlere ve alışılmış ki bu anlamda gerekli çalışmaları federasyonumuz hem bölgelerde yapıyor hem de biz de bakanlık olarak atletlerimizin bu anlamdaki sağlıkları konusunda çalışıyoruz. Değerli olan sağlık. Atletlerimizin sıhhati, gençlerimizin sıhhati, milletimizin sıhhati ve ülke olarak bu doğrultuda tüm ünitelerimizi harekete geçirerek inşallah bu liglerin hem başlatılması, ardından de rekabetçi, dostça, kardeşçe  olduğu karşılaşmaları da temenni ediyorum, muvaffakiyet diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

– Atlet bursu

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın iştirakiyle “Sporcu Bursu” projesinin tanıtımını yaptıklarını hatırlatan Kasapoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yıllardır konuşulan husustu. Bu ihtiyaç duyulan mevzuydu. ‘Spora mı devam okula mı devam ikilemi, yıllarca sporcunun verdiği gayret var, alın teri var anne ve babanın uğraşı var. İş üniversite kapısına geldiğinde bir tercihe dönüşüyor. Onca emek ya orada kalıyor ya da üniversite hayaline; hekim mu olacak, mühendis mi olacak, avukat mı olacak, işletmeci mi olacak, o hayaline maalesef son vermek zorunda kalıyordu. Vakıf üniversiteleriyle yaptığımız bu çalışmayla bu müzmin ikileme son verdik.”

 “Bizim için büyük bir heyecan ve büyük bir gurur” diyen Kasapoğlu, “Yarınların güçlü Türkiye’sinde inanıyorum ki çok güçlü bir başlangıç olacak. Atlet, sporunu eğitimle sürdürecek. Hayallerini bu manada bırakmayacak gençlerle inanıyorum ki farklı bir tabloya hakikat yürüyeceğiz. Bunu da liselerde, ortaokullarda, özel eğitim kurumlarıyla yapacağımız çalışmalarla yapacağız. Bir kısmını gerçekleştirdik. Önümüzdeki hafta yeniden yapacağız. Tekrar liselerde, ortaokullarda burslarla bu takviyesi güçlendirerek devam ettireceğiz.” diye konuştu. 

Eğitimle sporu entegre eden anlayışlarıyla yarınlardaki güçlü kuşakları daha farklı tabloyu daima birlikte göreceklerini kaydeden Kasapoğlu, “Sporu bu manada pek çok branşıyla önemseyen anlayışımızla geçtiğimiz süreçte özellikle 2019’da, 2020’nin son sürecinde cimnastikteki muvaffakiyetleri gördük. Cimnastik bizim temel aldığımız, yüzme ve atletizmle beraber öncelikli branşlarımızdan biri. Ve bu her branşta da ‘öncü başarılar’ diyorum. Öncü muvaffakiyetleri önümüzdeki süreçte hem tabana yayılmış halde bir anlayışla, şu an İstanbul’da kusursuz bir cimnastik eğitim merkezimizi tamamladık. Hem kampıyla hem eğitim merkeziyle Türkiye’nin gözbebeği oldu. Cimnastikte ilgili çalışmaları Ankara ve öteki vilayetlerde de güçlendireceğiz. Statlar yapıyoruz. Statlarımızı yeni branşlarla destekleyeceğiz. Atletizm yüksek performans merkezi hazır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Yüzme bilmeyen kalmasın” kampanyasıyla bu branşta da kıymetli çalışmalar yaptıklarını anlatan Kasapoğlu, “Havuzlarımız, ‘Yüzme bilmeyen kalmasın’ projemizle birlikte dolu dolu, verimli halde değerlendireceğimiz ve yenilerini her geçen gün kattığımız havuzlarımız. 7/24 hizmet siyasetiyle halkımızın tümüne kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla hizmet veren tesislerimiz, inanıyorum ki hem yüzmede hem cimnastikte hem atletizmde inanıyorum ki hem de başka branşlarda çok farklı tabloları bize gösterecek.” sözlerini kullandı.

Gerek bakanlığın gerek başta kamu olmak üzere Türkiye’deki tüm imkanların kullanılması temel maksatları olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, şunları söyledi:

“Yüzme bilmeyen herkese yüzme öğretme gayemiz var. Havuz olmayan yerlere okul bahçelerine ve beldelere portatif havuzlarla bu imkanı şahsen halkımızın ayağına götürüyoruz. Geçtiğimiz yıl pandemiye karşın 100 adedini halkımızla buluşturduk. Bu yıl inşallah 200’ü aşacak, yeni eklerle bir arada geçtğimiz yılla 300’ü bulacak. Yalnızca tesis değil, bunların gece gündüz kullanılmasını çok önemsiyoruz. Antrenörleri nerede olursa olsun tüm antrenörleri de seferber ederek bu projeyi sizlerle birlikte daha üst taşıyacağız.” 

Spor medyasının muvaffakiyetleri ve öbür branşları görünür kılmasında kıymetli olduğuna değinen Kasapoğlu, “Yüzmeyi, atletizmi, boksu, judoyu, tekvandoyu karateyi, satrancı, ismini sayamadığım pek çok branşı artık sizlerin daha görünür kılmanız gerekiyor. Hem ter döken sporcularımıza hem ailelerine hem de aziz millete en değerli sorumluluklarımızdan birinin bu olduğun düşünüyorum. Destekleme, moral verme ismine bu görünürlüğün çok manalı, çok hayati olduğunu düşünüyorum. Sporu birkaç branşta görmüyoruz, çalışmalarımızla bunu ortaya koyuyoruz.” diye konuştu.

 Kadınların da toplumun öncüleri olduğunu kaydeden Kasapoğlu, “Gerek eş olarak gerek anne, arkadaş ve dost olarak kadınların öncü misyonunu çok önemli biçimde sporda da kıymetlendirmemiz gerekiyor. Onların  muvaffakiyetlerini daima birlikte görüyoruz. Cimnastikte, voleybolda, basketbolda futbolda pek çok branşta güreşiyle yüzmesiyle her alanda atletlerimiz var. Bayanlarımız tesislerimizden, faaliyetlerimizden öncelikle hizmet alma hakkına sahipler. Bayanlarımızın spora olan ilgisini ne kadar üst çıkarırsak spor toplumu olma konusunda o derece başarılı olacağımızı düşünüyoruz. İnanıyorum ki bayanlarımız başta olmak üzere tüm toplum spora erişilebilirlik konusunda büyük ölçüde başarılı oldu ve başarıyor.” halinde görüş belirtti.

YARINLARA DAİR KIYMETLİ PROJELER

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sporda yarınlara dair kıymetli projelerinin bulunduğunu söyledi. Sporun ulusal gücü sayesinde birçok sorunun üzerinden gelinebildiğini belirten Kasapoğlu, “Sporun tüm paydaşlarıyla yapmış olduğum bugüne kadarki çalışmalarda gelinen nokta ve bununla paralel çok güçlü bir nüfusu barındırmamız sebebiyle yarınlara dair projelerimiz var. Ülke olarak sporun gücünü daha farklı boyutlara taşıma durumumuz kelam konusu.” tabirlerini kullandı.

Salgını ülke olarak fırsata dönüştürdüklerini vurgulayan Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin bugüne kadar gelmiş olduğu pek çok gayret ve bu noktada kazanımları var. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 19 yıllık bir çalışma ve emek var. Bu noktada gelinen evre her alanda bir iddiayı ortaya koyuyor. Sanayi, sıhhat, ekonomik altyapı, teknoloji, eğitim ve alışılmış ki her alanda olduğu üzere spor ve gençlik yatırımlarıyla devasa bir yatırım ve bununla birlikte yatırımların beşere dokunması noktasındaki pek çok gayret, faaliyet, çaba, tertip… Geriye dönüp baktığımızda pek çok başarıyı ve ihtilali görüyoruz. Bu ihtilallerin süreklilik arz etmesi gerekiyor. Bu dinamizmle yılmadan, usanmadan, çabadan vazgeçmeden her geçen gün değişen dünyanın yeni bir telaffuzla, yeni bir projeyle önünde olmak gerekiyor.”

Sporun çok tanınan bir konu olduğunu aktaran Gençlik ve Spor Bakanı, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kattığı değerli tesirler var. Bizler bu doğrultuda daima ileriye bakacağız. Amaçlarımızı her geçen gün daha üst, daha yükseğe koyarak ülkemizi bu manada gelişmişlik noktasında, kalkınma noktasında her alandaki düzeyinde daha üstlere taşımanın uğraşı içinde olacağız. Spor çok tanınan bir olgu, bir mevzu. Çünkü gençlik çok dinamik ve birebir vakitte ülke olarak çok avantajlı durumumuzun olduğu bir mevzu.” diye konuştu.

Sporu yarınlara güçlü kılma ismine çalıştıklarını anlatan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Sporun problemlerini nasıl çözeriz, yarınlara daha dinamik, kuşatıcı, üretken bir yapıyla kavuştururuz onun çabası içerisindeyiz. Bu çerçevede geçtiğimiz yıl spor kulüpleri ve federasyonlarıyla çalıştay düzenledik, tüm spor ailesini davet ettik. Kulüp, kurum, federasyon herkes eteğindeki taşı döksün, fikrini, teklifini ortaya koysun ve birlikte yürüdüğümüz bu yolda artık ne çeşit bir vizyonla, nasıl bir yaklaşımla bu problemleri çözer, yapıyı nasıl daha sağlıklı hale getiririz, sistemi nasıl daha üretken bir yapıya kavuştururuz bunları konuşuruz dedik. Faydalı bir çalışma gerçekleşti. Kulüplerimizin idari manada, finansal noktada geldiği durum da hepimizin inandığı üzere güzelleştirme, ıslahat gereksinimi kelam konusu. Bu doğrultuda bilhassa idarelerin sorumlu olması, kulüpleriyle, federasyonlarıyla hiçbir ülkede olmamış bir spor ihtilalinden bahsederken yeniden tüm branşlarıyla devletin önemli bir takviyesinden de bilhassa son yıllarda bahsetmek gerekiyor. İnanıyorum ki üretken bir yapıyı teşvik eden, hesap verebilir bir mantıkla, şeffaflıkla yönetim edilen yeni yapılarla sporumuz tüm branşlarıyla çok daha farklı bir noktaya gelecek. Yarınların daha güçlü Türkiye’sinde sporun da parlayan yıldızını daha parlak hale getireceğiz.”

– “Kulüp ve federasyonlarda idarelerin şeffaf olması hedefimiz”

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, kulüp ve federasyonlarda idarelerin şeffaf olması gerektiğini lisana getirdi.

“Kulüp ve federasyonlarda idarelerin sorumlu olması, şeffaf olması maksadımız. Hiçbir ülkede olmamış bir spor ihtilalinden bahsederken yeniden tüm branşlarıyla bilhassa son yıllarda devletin önemli bir dayanağından de bahsetmek gerekiyor.” diyen Kasapoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İnanıyorum ki üretken bir yapıyı teşvik eden, hesap verebilir bir mantıkla, şeffaflıkla yönetim edilen yeni yapılarla sporumuz tüm branşlarda farklı noktaya gelecek. Herkes şapkasını önüne koysun, dedik. Bu noktada kulüplerin açıkçası sürdürülemez durumunu sürdürülebilir ve üretken yapı haline getirelim. Özellikle sporu, Türk halkı için erişilebilir hale getirelim. Sporu tabana yaymak, bir kültür, bir şuur haline getirmek istiyoruz. Bu kadar tesis altyapısı ve önemli manada bir seferberlik durumundan bahsediyoruz. Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle herkesi spora katma ve herkesin hayatının bir modülü haline getirme taahhüdümüz var. Bu noktada da her geçen gün aralık katediyoruz. Kulüplerin ve federasyonların değişecek yeni yapılarıyla bu sürate ayak uydurmaları gerektiğini söz etmek istiyorum. Kulüp ve federasyonlarda idarelerin şeffaf olması maksadımız. Dinamik ve güçlü bir potansiyeli içinde barındıran bir nüfusuz. Yetenekli gençlerimiz ve çocuklarımız var. Bunları tesadüfe bırakmadan planlayarak, takip ederek ve destekleyerek onları yıldızlar olarak ortaya çıkarma vazifemiz var. Bunu daima birlikte başarma durumundayız.” 

Bakanlık olarak yetenek taraması ve spora yönlendirme projelerine değer verdiklerini belirten Kasapoğlu, “1,5 milyona yakın çocuğumuzu farklı testlerle taradık ve bu noktada 100 bin ve sonrasında gelen 30 bin civarında yakından takip ettiğimiz gencimiz var. Taranan bütün çocuklarımızı spora katma, spor kültürüyle yetiştirme, en azından bir branşla ilgilenmelerini sağlama ismine bu projelerimize çok ehemmiyet veriyoruz. Yalnızca yetenekleri keşfetme değil, spora yönlendirme, bunu da ilkokulda başarma zorunluluğumuz var. Geçen yıl salgın nedeniyle okulların kapalı olması bunu biraz engelledi ancak önümüzdeki süreçte bunu güçlü bir halde yarınlara taşıyacağız. Bilhassa yetenek taramasında keşfettiğimiz gençler, almış olduğumuz sonuçlarla yarınımız ismine bize çok umut veriyor.” değerlendirmesinde bulundu. 

Salgının projelerde yavaşlamaya sebep olduğuna dikkati çeken Kasapoğlu, “Ama pandemiyi her alanda fırsata dönüştürdüğümüz üzere sporda da bilhassa karşılaşmalara hazırlanan atletlerimizi, olimpiyatlara hazırlanan atletlerimizi desteklemek ismine bir fırsata dönüştürdük. Hiçbir biçimde idmanlarından, çalışmalarından geri kalmadılar. İnanıyorum ki önümüzdeki gerek olimpiyat süreci gerekse de sonraki süreçler muvaffakiyet ismine bizleri çok memnun edecek. Bunların birtakım sonuçlarını esasen pandemi şartlarındaki hafiflemeyle bir arada paralel olarak başlayan karşılaşmalarda gördük.” formunda görüş belirtti. 

Kasapoğlu, “Pandemi sürecinde yalnızca atletler değil, yatırımlar noktasında da çalışmalar hiçbir şekilde kesintiye uğramadı. Futbol, basketbol, voleybol ve öbür branşlar, cimnastiğiyle, yüzmesiyle ve atletizmiyle her alanda yapılaşmamız ve tesisleşmemiz devam ediyor.” sözlerini kullandı.

, futbol haberi, skor, sonucu kaç kaç bitti, maçı, maç, spor, gündem, aktüel flaş haber, sondakika gs haberleri, galatasaray haberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar