Nisan 13, 2021
Dünyaca Ünlü Yatırım Uzmanı: altın Fiyatı İçin Bu Senaryolar Ufukta!

Dünyaca Ünlü Yatırım Uzmanı: altın Fiyatı İçin Bu Senaryolar Ufukta!

Son dakika Dünyaca Ünlü Yatırım Uzmanı: altın Fiyatı İçin Bu Senaryolar Ufukta! haberi ,

Pay senedi piyasalarının rekor pahalara ulaşması ve tahvil getirilerinin %1,5’in üzerinde olmasıyla yatırımcılar, sağlam bir ekonomik güzelleşme kelam konusu olduğunda harika bir fiyatlandırma yapıyor üzere görünüyor. Ancak bir piyasa stratejistine nazaran, bu altın fiyatı için düzgün olabilir.

Rob Haworth: Son gelişmeler altın fiyatı için âlâ olabilir

U.S. Bank Wealth Management’te kıdemli yatırım stratejisti olan Rob Haworth, Kitco News ile yakın vakitte yaptığı bir telefon röportajında, beklenenden daha süratli bir ekonomik düzgünleşme beklentileri nedeniyle piyasada çok fazla optimistlik olduğunu söyledi. Bununla birlikte Rob Haworth, aşıların daima olarak piyasaya sürülmesiyle ilgili yahut ekonomik aktiviteyle ilgili rastgele bir sorun varsa, bu hissin süratle değişebileceği ve altın fiyatlarını yükseltebileceğini belirtti. Rob Haworth bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Piyasa beklentileri, Eylül ayına kadar iktisadın yine açılacağı ve enflasyonun yükseleceği istikametindedir. Bence bu anlatımda hala gereğince şüphecilik var. FED, bu yüksek gerçek oranlara ve sıkılaşan finansal şartlara reaksiyon vermek zorunda kalabilir. Bu, altın fiyatlarının arttığı bir senaryo olabilir.

Rob Haworth: altın fiyatları yakın vadede yükselebilir, lakin sınırlı!

altın fiyatlarının yakın vadede yükselme ihtimali olmasına karşın Rob Haworth, bunun hudutlu olacağına dikkat çekiyor. Rob Haworth, altın fiyatlarının firmasının varsayımlarına nazaran adil kıymetin yalnızca biraz altında olduğunu, bu nedenle yararların 2021’in geri kalanı boyunca sınırlanabileceğini söyledi.

Rob Haworth, altın fiyatları uzun vadeli bir yatırım olarak alımlı görünmeye devam ederken, yakın vadede daha âlâ bir kısa vadeli enflasyon müdafaası olarak baz metaller ve petrol gibi daha döngüsel varlıklara baktıklarını söyledi. Rob Haworth mevzuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Enerjiyi ve muhtemelen güçte daha çok nakit akışı olan şirketleri tercih ederiz.

Rob Haworth: Döngüsel emtialarda daha fazla artış olabilir

Bakır ve petrol, 2021’de şimdiye kadar cazibeli oyuncular oldu. Bakır fiyatları, yaklaşık 10 yılın en yüksek düzeylerini 4 doların üzerinde tutuyor. Sadece bu hafta, artan talep ve arzı kısıtlayan jeopolitik belirsizlik nedeniyle petrol fiyatları üç yılın en yüksek düzeyine yükseldi ve varil başına 70 dolara ulaştı.

Ekonomistler, bakırın küresel iktisadın tekrar açılması, yenilenebilir gücün daha da gelişmesi ve elektrikli araçlara yönelik talebin artırmasıyla birlikte 2021 yılının sonuna kadar başarılı olmaya devam edeceğini düşünüyor. Aynı vakitte, arzın düşen maden üretimiyle hudutlu kalması bekleniyor. Rob Haworth bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Yılın başka yarısında görebileceğimiz enflasyon türü… Daha yüksek sürprizler çıkarsa, döngüsel talep tarafından yönlendirilecek. Emtia yatırımcısı perspektifinden bakıldığında, bence bu, döngüsel emtialarda daha fazla artışın olduğu manasına gelir. 

Rob Haworth: altın’ın istikameti, FED’in piyasa şartlarına nasıl reaksiyon vereceğine bağlı

Rob Haworth, altın piyasasının tarafının Federal Rezerv’in mevcut piyasa şartlarına nasıl reaksiyon vereceğine bağlı olduğunu söyledi. Rob Haworth, merkez bankası devreye girmeye zorlanmadan evvel tahvil getirilerinin daha yüksek hareket etme alanına sahip olduğunu da kelamlarına ekledi.

Tıpkı vakitte Rob Haworth, nihayetinde altın fiyatlarının hakikaten parlaması için, tüketici fiyatlarının, enflasyonun çift haneye yükseldiği 1970’te olana emsal halde, denetimsiz bir formda yükselmesi gerektiğini söyledi. Rob Haworth, enflasyonun bu yıl artması mümkün olsa da senaryonun elli yıl evvelki üzere işlediğini görmediğini de kelamlarına ekledi. Rob Haworth mevzuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Para ısrarla malların peşinde olmalı ve bu mekanizmayı şimdi görmüyorum.

Rob Haworth: altın ekseriyetle bir enflasyon muhafazası olarak düşünülüyor

Rob Haworth, enflasyon baskısının kalıcı olmadığını gösteren bir faktörüne dikkat çekti ve “ücretler artmıyor” dedi. Rob Haworth, 1970’lerde fiyatlar arttıkça fiyatların de yükseldiğini söyledi. Lakin Rob Haworth, bugünün iktisadında fiyatların fiyatlar ile tıpkı süratte artmadığını söyledi. Bu Rob Haworth’a nazaran, talebin nihayetinde daralmasına ve fiyatları aşağı çekmesine neden olur. Rob Haworth hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

altın çoklukla bir enflasyon muhafazası olarak düşünülüyor. Lakin daha kısa vadeli vakit dilimlerinde altın fiyatı için, döngüsel emtialarla daha yüksek bir korelasyon var.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar