Nisan 15, 2021
“Herkesin Beklediği Gün Geliyor!”: İşte 4 Analistten altın Fiyatı İddiaları

“Herkesin Beklediği Gün Geliyor!”: İşte 4 Analistten altın Fiyatı İddiaları

Son dakika “Herkesin Beklediği Gün Geliyor!”: İşte 4 Analistten altın Fiyatı Kestirimleri haberi ,

Spot altın fiyatı, Pazartesi günü 5 Haziran’dan bu yana 1.676,10 dolarla en düşük düzeyine geriledi. Fakat altın fiyatı, kısa müddet evvel ABD Hazine getirilerinde ve dolarda gerileme ile desteklenen evvelki seanslarda dokuz ayın en düşük düzeyinden güçlü bir toparlanma sergiledi. Analistler ve uzmanlar, son fiyat hareketlerinin akabinde piyasaları yorumluyor ve altın’ın yörüngesini çiziyor. Değerli altın varsayımlarından kimilerini sizler için makalemizde derledik…

Bob Haberkorn: Son fiyat hareketi altın’da yeni bir başlangıç!

RJO Futures’da kıdemli piyasa stratejisti olan Bob Haberkorn, altın fiyatlarını yorumladı ve şunları söyledi:

Bu, getirilerdeki yükseliş eğiliminin sonu mu bilmiyorum. Lakin bu bir başlangıç. altın ve gümüş yatırımcıları bu günü bekliyorlar. Ne kadar çok ve düşük olduğu da göz önüne alındığında bu pazara geri dönüyorlar…

Gösterge ABD 10 yıllık hazine getirileri, geçen hafta bir yıldan fazla bir müddettir görülen yüksek düzeyden geri çekilirken, dolar düştü. altın, büyük ekonomik teşvik tedbirlerinden kaynaklanan potansiyel enflasyona karşı bir müdafaa olarak kabul edilirken, yükselen tahvil getirileri bu duruma meydan okudu.

Lukman Otunuga: altın fiyatı kazanımlarını yakın vadede uzatabilir

FXTM’de kıdemli araştırma analisti olan Lukman Otunuga da piyasaları yorumladı ve altın’ın yükselişine devam edeceğini belirtti. Lukman Otunuga bahse yönelik şunları söyledi:

altın fiyatı kazanımlarını yakın vadede uzatabilir. Fakat temelde, bilhassa aşı kullanımlarında global hassaslığın nasıl geliştiğini ve COVID-19 olaylarının global olarak nasıl düştüğünü hesaba katarken, sarkaç ayılar lehine değişiyor.

Societe Generale: altın fiyatları 1.750 dolar/ONS’a ulaşacak

Dünyanın en büyük altın dayanaklı borsa yatırım fonu SPDR Gold Trust, Pazartesi günü Nisan 2020’den bu yana en düşük düzeyine geriledi. Societe Generale bahse yönelik şunları söyledi:

ETF akışları, fiyatlar üzerinde yükselişte olduğundan daha büyük bir tesire katkıda bulunuyor. altın fiyatlarının 1.750 dolar/ONS’a (2021’de) ulaşacağını varsayım ediyoruz. Fakat altın’ın yakın vakitteki dalgalanması göz önüne alındığında, bu varsayım hayli düşük bir inanca sahip.

Douglas Silver: altın’ın tavan yapmak zorunda kalacağı fikrine katiyetle katılmıyorum

Bu yılki PDAC açılış konuşmacısı ve maden iktisadı uzmanı Douglas Silver’a nazaran, madencilik sanayisinin büyük yeni keşifler açısından doruğa ulaştığı fikri yanlış. Douglas Silver, tüm kolay mevduatların bulunduğu ve altın fiyatının tavan yapmak zorunda kalacağı fikrine katiyen katılmadığını söyledi.

Dünyanın en büyük madencilik aktifliği olan Kanada Prospectors & Developers Association (PDAC) konferansının birinci gününde Douglas Silver, “Keşfi bitirdiğimiz, bu yorum gerçek değil.” dedi. Douglas Silver, bir keşfin yapıldığı vakit ile açıklandığı vakit ortasında bir gecikme olduğunu söyledi. Douglas Silver bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Bir sondaj deliğini tanıtan yeni bir araştırma şirketi değilseniz, birçok şirket bir keşfi açıklayana kadar bir kaynağa sahip olana kadar bekler. Daha büyük bir şirket bir fizibilite çalışması bekleyebilir.

Douglas Silver: Maliyet üretimi ile altın fiyatı ortasındaki fark genişledi

Douglas Silver sunumunda, 1989 yılındaki altın yataklarının durumunu inceledi ve bugünle karşılaştırdı.Temel bulgu, bugünkü altın yataklarının tonaj olarak daha büyük, tenör olarak daha düşük, lakin daha fazla ONS olmasıydı. Douglas Silver, bunun daha yüksek altın fiyatları ile ilgisi olduğunu da kelamlarına ekledi. Douglas Silver’a nazaran, maden şirketlerinin artık çok daha uygun marjları var, bu da maliyet üretimi ile altın fiyatı ortasındaki farkın genişlediği manasına geliyor. Douglas Silver bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Son 30 yılda mevduat sayısı %35 arttı. ONS sayısı da %74 arttı. Muazzam muvaffakiyetler var ve elbet altın fiyatlarına da yardımcı oluyor. 1989’da altın fiyatı yılı 409 dolardan kapattı. 2020’de altın, yılı 1.860 dolarla bitirdi. Yılda 100 milyon ONS ürettiğimizi düşünürsek, yani kaynaklar rezervlere dönüştürülürse 50 yıllık arz demektir. Rusya ve Çin’de çok daha kıymetli altın yatakları bulunuyor.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar