Nisan 15, 2021
Trabzonspor TFF’yi FIFA’ya şikayet etti

Trabzonspor TFF’yi FIFA’ya şikayet etti


son dakika Trabzonspor TFF’yi FIFA’ya şikayet etti haberleri,

Trabzonspor, TFF’yi FIFA’ya şikayet ettiğini ve TFF konseylerinin, FIFA kriterlerine uygun halde yapılandırılarak bağımsızlığını kazanmasını sağlayacak adımların atılması için harekete geçildiğini açıkladı.

İŞTE TRABZONSPOR’UN AÇIKLAMASI

“Değerli futbol ailesi;

Türkiye Futbol Federasyonu 1923 tarihinden beri FIFA’nın, 1962 yılından beri de UEFA’nın üyesidir ve bağlı olduğu FIFA ve UEFA düzenlemelerine uyma mecburiyetindedir.

Ülkemiz futbolunun hak ettiği pozisyona gelebilmesi, marka pahasının artırılması fakat ve lakin bağımsız ve tarafsız bir spor yargısının oluşturulması, şura üyelerinin atanmasında çıkar çatışmasına neden olabilecek keyfi uygulamalardan kaçınılması ile mümkündür. Adaletin olmadığı yerde adil rekabet olmaz. Ne yazık ki çeşitli etkenlerden ötürü sağlanamayan adalet, ülke futbolumuzun bir numaralı sorunu haline gelmiştir.

2020 yılı başında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından Ali İstek ve Öbürleri (30226/10 vd.) hakkında verilen kararda; mahkemeye yansıyan ihlalin, ülkemizde futbol uyuşmazlıklarının tahlilindeki sistematik sorunları ortaya çıkardığı belirtilerek, Tahkim Şurasının TFF İdare Konseyi’nden bağımsız olmasını sağlamak başta olmak üzere gerekli düzenlemelerin yapılması istenmiştir.

Ayrıyeten bundan yaklaşık 6 ay evvel TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapmış olduğumuz müracaat sonucunda, Ombudsmanlık kurumu 5 Ocak 2021 tarihinde TFF heyetlerinin bağımsız olmadığı, konsey kararlarının gerekçeli olmadığı, bu manada “kanunlara uygunluk”, “şeffaflık”, “hesap verilebilirlik,”, “kararların gerekçeli olması” prensiplerine uygun davranmadığı, buna dair düzenlemelerin ise acilen yapılması gerektiğine dair bir tavsiye kararı yayınlamıştır.

Bizler; bu kararları çok önemsiyor ve çok kıymetli buluyoruz. Türk futbolunda adaletin ve sonrasında “Fair Play” – “Adil Oyun” kavramının yerleşebilmesi için TFF bünyesindeki şuraların bağımsız, tarafsız ve şeffaf olması gerektiğine inanıyoruz.

Bu doğrultuda ülke futboluna yararlı olduğu şuuru ve inancıyla gerekli düzenlemelerin acilen yapılmasını sağlamak ismine Kulüpler Birliği’nin de takviyesini alarak FIFA’ya tarihi bir müracaat gerçekleştirdik. Bu müracaatla Fair Play” – “Adil Oyun”‘ şartlarının en kısa müddette sağlanabilmesi için TFF konseylerinin, bağımsızlığını kazanmasını sağlayacak, FIFA kriterlerine uygun adımların atılmasını amaçlıyoruz. Kulübümüz tarafından gerçekleştirilen bu müracaat yalnızca Trabzonspor yahut öbür kulüplerin değil, futbolun tüm paydaşları ve futbolumuzun marka kıymetini artırmaya yönelik, ülke futbolumuzun geleceği ismine bir mihenk taşı olacaktır.

Sevgili futbol kamuoyu;

Bizler, adaletsizlikten hisse değil adalet istiyoruz! Herkes için, her kulüp ve her kişi için eşit kaidelerde adil ortamın sağlanmasını istiyoruz. Futbol oyununun “Fair” – “Adil” olmasını istiyor, bekliyor ve talep ediyoruz. Trabzonspor Kulübü olarak bunun öncüsü olsak bile, bu standardı tüm kulüplerimiz ve futbol ailesi ile birlikte sağlamak zorundayız. Ülkemiz için, en sevdiğimiz oyun olan futbol için daima birlikte çaba edeceğiz ve daima birlikte başaracağız!”

, futbol haberi, skor, sonucu kaç kaç bitti, maçı, maç, spor, gündem, yeni flaş haber, sondakika gs haberleri, galatasaray haberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar