Nisan 16, 2021
Ünlü Fon Yöneticisi, altın’daki Düşüş İçin Bitcoin’i Suçladı

Ünlü Fon Yöneticisi, altın’daki Düşüş İçin Bitcoin’i Suçladı

Son dakika Ünlü Fon Yöneticisi, altın’daki Düşüş İçin Bitcoin’i Suçladı haberi ,

altın, pahalı metal dayanaklı borsa yatırım fonlarındaki (ETF) varlıklarda 14 tonluk bir düşüş görerek 2021’de görülen en büyük çıkışı kaydetti. Bir gün sonra, Salı günü, sekiz aydan fazla bir müddettir en düşük düzeylerine ulaştı. Ünlü bir isme nazaran Bitcoin, altının düşük düzeyler görmesinde tesirli.

Analistler, kelam konusu düşüşten ekonomik global düzgünleşme ve yükselen ABD tahvil getirilerini sorumlu tuttu. Bunun nedeni, altının rastgele bir faiz ödemesi sunmaması, münasebetiyle tahvil getirileri yükseldiğinde makûs performans gösterme eğiliminde olmasıdır.

Bununla birlikte, tecrübeli bir fon yöneticisi, dünyanın önde gelen merkezi olmayan kripto para ünitesi Bitcoin’in, altının düşüş eğilimini etkilediğini belirtti.

‘altın düşmemeli – lakin düşüyor’

Londra merkezli bir varlık idaresi şirketi olan Mobius Capital Partners LLP’nin kurucusu olan Dr. Mark Mobius, inançlı bir liman ortamı olmasına karşın pahalı metallerin kıymetinin düşük olduğunu söyledi. Bloomberg’e verdiği bir röportajda Mobius, Bitcoin’in altın piyasasındaki rekabet üstünlüğünü vurguladı ve inançlı bir sığınak ortamına karşın kripto para ünitesinin fiyatlarını yükselten ve bedelli metal oranlarını düşüren bir korelasyon olduğuna dikkat çekti.

Mobius, “Bitcoin altın üzeredir, bir kıymet deposudur. Bu yüzden ikisi ortasında bir bağ olduğunu düşünüyorum,” dedi. “altının düşmesinin sebeplerinden biri de bu. Aksi takdirde, bedelli emtalin düşmesi için diğer güzel bir neden yok.”

Gelişmekte olan piyasalar yatırım uzmanı, müşterilerine Temmuz 2020’de portföylerinde en az yüzd 10 altın bulundurmalarını tavsiye etmişti. Mobius, “Bana nazaran, para arzındaki inanılmaz artış nedeniyle fizikî altın yatırım yapmanın yolu,” demişti.

Neredeyse bir ay sonra, kıymetli metalin spot fiyatı ons başına 2.075.282 dolar ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyine yükseldi. Tıpkı periyotta, SPDR Gold Trust ETF’inin pay pahası, rekor düzeye; 194,45 dolara yükseldi. Bununla birlikte, uzmana nazaran, Bitcoin öteki ana akım yatırımcıların aklına girdikçe, ek bir yükseliş ivmesi yaratamadı.

XAU/USD. Kaynak: TradingView/NewsBTC

Birinci başta milyarder hedge fonu yöneticisi Paul Tudor Jones, portföyünün yüzde 1-2’sini Mayıs ayında Bitcoin Vadeli Süreçlerine ayırmıştı. Kripto para ünitesinin altının yerini alarak bir sonraki global inançlı liman varlığı olabileceğinin altını çizmişti. Kasım 2020’nin sonunda Stan Druckenmiller, Bitcoin’i “dijital altın” olarak isimlendirmişti.

Druckenmiller, şu sözleri kullanmıştı:

“Açıkçası, altın bahsi işe yararsa, Bitcoin bahsi muhtemelen daha çok işe fayda.”

Bitcoin şöhreti artıyor

Druckenmiller’ın Bitcoin’i onayladığı sırada BTC 16.000 dolardan süreç görüyordu. Bu ortada altın, rekor düzeyinden yaklaşık yüzde 15 düştü. Bir ödeme hizmetleri devi olan PayPal’ın, ABD’deki klasik platformu üzerinden kripto para ünitesi tutma, satın alma ve satma imkanı sağlayan yeni bir hizmeti duyurmasından neredeyse bir ay önceydi.

Duyuru, Bitcoin’i, yeni ortaya çıkan bir varlıktansa; kıymet deposu alanında önemli bir rakip haline getirdi. Daha sonra Mastercard ve Bank of New York Mellon, kripto para ünitesini mevcut hizmetlerine entegre edeceklerini açıkladı.

Tesla ve Square ayrıyeten Bitcoin’i bilançolarına alternatif bir varlık olarak eklerken, MicroStrategy 90.100’den fazla BTC aldı. Şirket, şu anda rezervlerinin yüzde 70’inden fazlasını Bitcoin’de tutuyor.

Citigroup’taki analistler, altının Bitcoin ile sıkı bir rekabetle karşı karşıya olduğunu da belirtti. Bloomberg’in kıdemli emtia stratejisti, kripto para ünitesinin, altın yatırımcılarından göç alması durumunda 100.000 doların üzerinde bir kıymete ulaşabileceğini belirtti. Son vakitlerde Bitcoin 58.000 doları aşmıştı.

BTC/USD Kaynak: TradingView/NewsBTC

Lakin altın boğası Peter Schiff, farklı bir görüşe sahip. Euro Pacific Capital kurucusu, bilançolarına Bitcoin ekleyen şirketleri eleştirerek altının geri dönüş yapacağını ekledi. Pazartesi günü şu tweet’i attı:

“altın düşüyor zira tahvil piyasasındakiler Fed’in enflasyonla çabayı kazanacağına inanıyor. Lakin Fed, tahvil ve borsaları kurtarmak için nakdî genişlemeyi artırdığında; Fed’in enflasyonla uğraşını kaybetmeyeceği, uğraş bile edemeyeceği aşikar olacaktır.”

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar