Nisan 13, 2021
altın Piyasasında Haftaya Neler Olacak? Dünyaca Ünlü Analistler Açıkladı

altın Piyasasında Haftaya Neler Olacak? Dünyaca Ünlü Analistler Açıkladı

Son dakika altın Piyasasında Haftaya Neler Olacak? Dünyaca Ünlü Analistler Açıkladı haberi ,

Analistler, artık altın piyasasında en azından kısa vadeli bir taban işareti görüyor. altın piyasasındaki düşüş hissiyatı, fiyatların ONS başına 1.700 doların üzerine çıkmasıyla birlikte azalıyor üzere görünüyor.

Analistler: Teşvik paketi altın’a yükseliş rüzgarlarını geri getirebilir

Fiyatlar 10 haftanın en düşük düzeyinden sıçradığından, ferdî yatırımcılar ortasında büyüyen olumsuz duygusu azalıyor. Bu ortada, analistlerin kısa vadeli altın görünümü, boğaları lehine olmaya devam ediyor. Yatırımcılar yükselen petrol fiyatlarının tesirini sindirmeye çalışıyor ve ABD Lideri Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini onaylamasının akabinde piyasalarda yükseliş bekliyorlar.

Birçok analist, son mali teşvik harcamalarının pahalı metal için uzun vadeli takviye sağlamaya devam ettiğini söylüyor. Lakin birtakım analistler, son teşvik paketinin büyüme beklentilerini artıracağını, pay senedi piyasalarını ve tahvil getirilerini yükseleteceğini belirtiyor. Phoenix Futures and Options LLC Lideri Kevin Grady, piyasaları yorumlayarak şunları söyledi:

1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi de enflasyonisttir. Piyasa, tüketicilerin bu parayla mal almaya başlamasını bekliyor. Lakin Powell “getirileri düşürmeye” çalışabilir. Şu anda short altın olmak tehlikeli ve tıpkı vakitte long altın olmakta yararlı değil. Bu kadar çok para basan ve teşvik eden piyasada short olmak tehlikelidir. Lakin altın her yükseldiğinde satılmaktadır. Yatırımcılar bu eğilime bakıyor… Bu yüzden tarafsızım.

Tanınan analistler: altın fiyatları önümüzdeki hafta yükselecek

Bu hafta yapılan altın kestirim anketine 16 analist katıldı. Toplam 6 seçmen yani %38’lik kesim, altın fiyatlarının önümüzdeki hafta yükseleceğini belirtti. Bu ortada, ayılar ve tarafsız seçmenler ortasında bir bağ vardı, beş analist yahut %31’lik kesim, önümüzdeki hafta daha düşük fiyat hareketi öngörüyor ve birebir yüzde yatay hareket öngörüyor. Main Street yatırımcılarına bakıldığında, çevrimiçi anketlerde 1.611 oy kullanıldı. Bunların 1.003’ü yahut %62’si önümüzdeki hafta altın üzerinde yükseliş beklediklerini söyledi. 

Öteki 364 iştirakçi yani %23’lük kesim, düşüş eğilimindeyken, 244 seçmen yahut %15’lik kesim, pahalı metal konusunda tarafsız olduğunu söyledi. Ferdî yatırımcıların kıymetli bir çoğunluğu kısa vadede altın üzerinde yükselişe geçmekle kalmıyor, yeni doruklar de bekliyor. altın’daki değişim, fiyatların haftayı mütevazı bir artışla kapatmasıyla geliyor. Nisan ayı altın vadeli süreçleri, geçtiğimiz Cuma gününe nazaran %1 artışla ONS başına 1.716,80 dolardan süreç gördü. altın’ın satışı büsbütün bitmemiş olsa da birçok analist, tünelin sonunda bir ışık olduğunu söylüyor.

Adrian Day: altın’da yükselişten evvel daha düşük fiyatlar görebiliriz

Adrian Day Asset Management lideri Adrian Day, piyasa bir kere daha düşüş görebileceği için önümüzdeki hafta altın için düşüş eğiliminde olduğunu söyledi. Adrian Day “Şu anda bulunduğumuz yerden, daha yüksek fiyatları görmeden evvel daha düşük fiyatlar görebiliriz. Lakin altın düşmek istiyor olsa bile, satmıyorum.” dedi. Adrian Day, finans piyasalarına bu kadar çok likidite pompalandığında altın’ın düşüşünün sıkıntı olduğunu da kelamlarına ekledi.

Adam Button: altın 1.680 dolar civarında dayanağı tutabilir!

Forexlive.com’un para ünitesi stratejisi lideri Adam Button, altın’ın 1.680 dolar civarında dayanak tutabilmesine sevdiği için altın üzerinde yükseldiğini söyledi. Adam Button bahse yönelik şunları belirtti:

Piyasa daha yüksek oranlarla yaşamayı öğreniyor ve önümüzdeki hafta FED’in bildirisi çok sabırlı olacakları istikametinde olacak.

Colin Cieszynski: altın’ın temelini bulması güç olacak

Lakin, birtakım analistler altın’ın yükselmeye hazır olduğuna ikna olmadı. SIA Wealth Management’ın baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, ABD iktisadının COVID-19 salgınından beklenenden daha süratli bir düzgünleşme göreceğine dair beklentilerin arttığına işaret ediyor. Colin Cieszynski, bu nedenle altın’ın temelini bulmasının sıkıntı olacağını söylüyor. Colin Cieszynski hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

FED’in enflasyonu düşürmeye çalışabileceğinden ve yükselen faizler/dolara bir göz atmaya çalışabileceğinden şüphelenmeme karşın, ECB’nin dün açıkladığı üzere etkin olarak müdahale etmeye hazır olduklarını sanmıyorum.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar