Nisan 16, 2021
“Daha Bitmedi!”: İşte altın Fiyatı İçin Aylık ve Yıllık İddialar

“Daha Bitmedi!”: İşte altın Fiyatı İçin Aylık ve Yıllık İddialar

Son dakika “Daha Bitmedi!”: İşte altın Fiyatı İçin Aylık ve Yıllık İddialar haberi ,

Bir fon yöneticisine nazaran, yakın vakitteki düşük performansı nedeniyle altın’dan vazgeçen yatırımcılar, kıymetli metalin son iki yılda fiyat hareketine gereğince dikkat etmedi. Adrian Day Asset Management lideri Adrian Day’a nazaran, altın fiyatı için artık parlama vakti.

Adrian Day: altın’ın güneşte geçirdiği vakit bitmedi

Adrian Day Asset Management lideri Adrian Day, Kitco News ile yakın vakitte yaptığı bir telefon röportajında, ivme biraz azalmış olsa bile, altın’ın güneşte geçirdiği vaktin bitmediğini söyledi.  Adrian Day, bedelli metalin artık cazibeli bir varlık olmaya devam ettiğini söylüyor. Adrian Day, pazarın yeni bir döngüsel düşük düzeye yakın olmasını beklediğini de kelamlarına ekliyor. Adrian Day bahse yönelik şunları söylüyor:

Bir yıllık, üç yıllık ve hatta altı aylık görünümü çıkarırsanız, altın konusunda son derece olumluyum.

Adrian Day: Son fiyat hareketine çok daha geniş bir bağlamda bakmalısınız

altın fiyatları geçen hafta 10 ayın en düşük düzeyini gördükten sonra ONS başına 1.700 doların üzerinde dayanağı tutmaya devam ederken bu yorumlar geliyor. altın fiyatı, Ağustos ayındaki tüm vakitlerin en yüksek düzeylerinden %15’ten fazla düşmesine rağmen Adrian Day, yatırımcıların son fiyat hareketine çok daha geniş bir bağlamda bakmaları gerektiğini söyledi. Adrian Day altın’ın konsolidasyonunun, fiyatların bir yıl evvel görülen düşük düzeylerden yaklaşık %40 artmasının akabinde geldiğini belirtti. Adrian Day mevzuya yönelik şunları açıklamalarına şunları ekliyor:

Açıkçası, bu konsolidasyonun bu kadar uzun sürmesinin nedeni, yalnızca geçen yılki hareketin bu kadar fevkalâde olmasından kaynaklanıyor. Bu patlamayı yaşadınız, bizi trend çizgisinin çok üstüne çıkardı ve her türlü nedenden dolayı her cinsten alıcıyı çekti. Negatif bir his devrindeyken, herkes satmak için nedenler arar. Olumlu hislerin olduğu bir periyotta kimse aksiye bakmıyor.

Adrian Day: Hassaslık bir sefer daha altın fiyatı lehine olabilir

altın piyasasının yakın vadede aşağı yanlışsız hareket etmesi için hala yer varken Adrian Day, piyasanın tabana yaklaştığından ve satıcıların kendilerini tükettiğinden şüphelendiğini söyledi. Adrian Day, enflasyon baskıları arttığında ve gerçek faiz oranlarını düşük ve negatif bölgede tuttukça, hassaslığın bir defa daha altın’ın lehine değişebileceğini de kelamlarına ekledi. Adrian Day, 10 yıllık nominal getirilerdeki artışın yakında ABD iktisadına ziyan vereceğini kaydetti. Adrian Day hususa yönelik şunları açıklamalarına şunları ekliyor:

Bence FED’in çok süratli hareket eden oranlardan bahsetmeye başlayacağı noktaya çok yaklaştık.

Adrian Day: Düşük faiz ortamı altın için olumlu

Adrian Day, ABD merkez bankasının artan hükümet borcu nedeniyle faiz oranlarını yükseltmeyi yahut tahvil getirilerinin çok daha fazla yükselmesine müsaade veremeyeceğini de kelamlarına ekledi. Adrian Day’in mevzuya yönelik şu açıklamaları dikkat cazipti:

Bugün federal hükümete bakarsanız, federal makbuzların sırf %10’u faiz ödemelerine gidecek. Bu, tarihteki en düşük oranlar. Şayet 10 yıllık getiri, tarihî bazda hala düşük olan %2,5’e kadar çıkarsa, bu faiz ödemeleri aşağı üst iki katına çıkar. Orası düzgün bir yer değil.

Adrian Day, düşük faiz ortamının altın için olumlu olmasının yanı sıra, finans sistemindeki daha fazla likiditenin değerli madene uzun vadeli takviye de sağlayacağını söyledi. Geçen hafta Kongre ve ABD Lideri Joe Biden, tüketiciler için 1.400 ABD doları içeren 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini onayladı. Adrian Day, finans piyasalarının iktisadın açıldığı yılın ilerleyen devirlerinde çok daha fazla likidite göreceğini ve insanların pandemi sırasında biriktirdikleri parayı işe dönmeye ve harcamaya başladığını ekledi.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar