Nisan 16, 2021

Sıcak Gelişme: İki DeFi Platformu Hücuma Uğradı! Binance CEO’su Uyardı

Son dakika Sıcak Gelişme: İki DeFi Platformu Hücuma Uğradı! Binance CEO’su Uyardı haberi ,

Binance CEO’su CZ, PancakeSwap ve Cream Finance üzere Binance Smart Chain’de yer alan DeFi protokolleri ile ilgili bir ikazda bulundu. CZ, DeFi ile ilgili bir dizi projenin DNS “hijack” saldırısı altında olduğu konusunda uyardı. Yani, bu projelerin DNS’i ele geçirilmiş üzere görünüyor.

https://twitter.com/cz_binance/status/1371473348866179072

Binance Smart Chain’deki en büyük ve en tanınan merkezi olmayan kripto para borsası ve otomatik piyasa yapıcısı (AMM) olan PancakeSwap’in DNS’i ele geçirilmiş olabilir. Ayrıyeten Cream Finance de akın altında.

Dakikalar evvel paylaşılan bir tweet’te PancakeSwap resmi hesabı, platformun DNS’inin ele geçirilmiş olabileceğini ortaya çıkardı. “Durumu teyit edene kadar siteyi kullanmayın. En kısa müddette teyit edeceğiz.” Sözleri kullanıldı.

Görünüşe nazaran berbat niyetli bir üçüncü taraf, 12 yahut 24 sözden oluşan “seed”leri istiyor. Yatırımcıların, bu sözleri kimseyle paylaşmaması gerek.

PancakeSwap de attığı son tweet’inde “fonlarınız, sırf özel anahtarınızı yahut seed cümlenizi ele geçirilen siteye girerseniz risk altındadır. Yine erişim kazanmamız an problemi, ana önceliğimiz ise tecrübesiz kullanıcıları inançta tutmaktır. Şimdilik siteye GİRMEYİN. Özel anahtarınızı yahut seed’inizi ASLA girmeyin,” tabirlerini kullandı.

https://twitter.com/PancakeSwap/status/1371478180641521667

Binance CEO’su da hususla ilgili ihtarda bulundu:

“Bir dizi DeFi projesi DNS saldırısı altında. Pancake, Cream… Lütfen ÇOK ÇOK dikkatli olun ve durum düzelene kadar platformları kullanmayın.”

DeFi alanı büyürken birçok atak gerçekleşiyor

DeFi alanı büyümeye devam ederken, alanda protokolleri kullanarak insanları dolandırmaya çalışan makûs aktörlerin de bulunduğunu hatırlatmak değerli. Ayrıyeten seed’inizi kimseyle paylaşmamalısınız. Ek olarak uygun güvenlik tedbirlerin kullanılması, kripto para birimlerinizin korunmasına da yardımcı olur.

Ekseriyetle bu üslup akın, ele geçirme haberlerinin akabinde platformların mahallî token’larında önemli bir düşüş görülür. Lakin bu iki platformun lokal token’ları, CAKE ve CREAM’de, en azından şimdilik, büyük bir düşüş gözlemlenmiyor.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar