Nisan 13, 2021
Bitcoin, 2017’nin Piyasa Fraktallarını Takip mi Ediyor?

Bitcoin, 2017’nin Piyasa Fraktallarını Takip mi Ediyor?

Son dakika Bitcoin, 2017’nin Piyasa Fraktallarını Takip mi Ediyor? haberi ,

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, dijital varlık bir yükseliş rallisinden geçerken, hodlerlar tarafından tutulan Bitcoin arzı tertipli olarak el değiştirdi. Bitcoin 20.000 $’ı geçtikten sonra uzun vadeli hodlerlar kar elde etti ve akabinde kısa vadeli hodlerlar satış baskısını emmekten sorumlu oldu.

Bu iki çeşit hodler ortasındaki ilgi, yıllar boyunca Bitcoin’in piyasa fiyatında değerli bir rol oynadı. Datalar, şu anda misal bir duruma hakikat ilerlediğimizi öne sürdü.

Evvelden Yeniye

Glassnode’un son raporuna nazaran, Harcanmış Çıktı Yaş Aralıkları, Harcanan Çıktıların %95’e yakın bir kısmının şu anda 3 aydan daha genç olduğunu öne sürdü. Bu, yeni piyasa iştirakçilerinin uzun vadeli bekçilerin sanayi üzerindeki tesiri yavaşladıkça, arzla daha fazla harekete neden olduğu manasına geliyor.

Bununla birlikte, Bitcoin’in döngüsel arz dinamikleri, UTXO’ların farklı ömürlere sahip arz anlayışından kaynaklanıyor. Yani eski paralar kâr elde ederek yeni paralara dönüşüyor.

Mevcut boğa koşusunda, sirkülasyondaki arzın %35,9’u şu anda 6 aydan daha genç. Bu sayı tarihî olarak %50-60’a ulaştığında, Bitcoin’in fiyatı tepe yaptı.

Üstteki grafik, geleceğin dorukta bir patlama kaydedebileceği sonucuna vararak, mevcut piyasanın geçmiş piyasa fraktallarına nazaran nerede olduğunu göstermektedir.

Bununla birlikte, kripto-ekonomi döngüsü son 3 yılda değişti ve artık piyasadaki likiditeyi 2017’den daha düzgün tutan yeni varlıklar var. Yani Stablecoinler, bilhassa bu durumda Tether karşımıza çıkıyor.

Bitcoin ve Tether Mevcut İlgi Seviyesi

Kullanıcıların BTC ve USDT ortasında daha süratli bir oranda geçiş yapabildikleri için USDT’nin Bitcoin’e hacim açısından çok daha fazla likidite enjekte ettiği inkar edilemez.

Piyasa fraktalları bir mümkünlük düzeyi taşırken, glassnode dataları USDT’nin yazım sırasında yüksek 1 aylık net akış değişimi kaydettiğini gösterdi. Bu, borsalara daha fazla USDT’nin aktığı ve muhtemelen Bitcoin için mevcut satış baskısını emdiği manasına geliyor.

Ek olarak, adreslerin birinci %1’inin elinde tuttuğu USDT arzının azaldığı, bu da dağıtımın muhtemelen öbür kripto paralara aktığını gösterdiği manasına geliyor.

Artık Büyük Bir Satışı Ne Tetikleyebilir?

Mart 2020’de olduğu üzere değerli bir likidite krizi dışında, uzun vadeli hodlerlar Ocak-Şubat 2020 boyunca aslında kar elde ettiği için artık ses getirecek bir satış mümkünlüğü son derece düşüktür. Şu anda ek bir teminat düzeyi vardır. Bitcoin Rezerv Riski üzere blockchain ölçümler de geçen ayın düşüşü sırasında bir anahtarın yine ayarlandığını taklit ettiğinden, ani bir patlama etkisiz kalabilir.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar