Nisan 16, 2021
Dünyaca Ünlü Analistler: altın Fiyatı 2021’de Bu Düzeyleri Görecek!

Dünyaca Ünlü Analistler: altın Fiyatı 2021’de Bu Düzeyleri Görecek!

Son dakika Dünyaca Ünlü Analistler: altın Fiyatı 2021’de Bu Düzeyleri Görecek! haberi ,

Birçok yatırımcı ve uzman, Bitcoin’i dijital altın olarak tanımlıyor. Lakin RBC Capital Markets, iki varlık birbirinin yerine geçmediği için karşılaştırmanın abartıldığını belirtiyor. Ayrıyeten RBC Capital piyasa stratejistleri altın fiyatı için iddialarını de paylaşıyor. RBC’nin boğa senaryosu altın’ın yılı ONS başına 2.000 doların üzerinde bitireceğini ortaya koyuyor. RBC’nin düşüş senaryosu ise fiyatları 1.650 dolar/ONS’un altına koyuyor.

RBC Capital piyasa stratejistleri: altın ve Bitcoin karşılaştırması abartılıyor!

RBC Capital’den Christopher Louney dahil olmak üzere piyasa stratejistleri, Bitcoin’in dijital altın olduğu istikametindeki anlatıyı ele alıyor. Piyasa stratejistleri bahse yönelik şunları söylüyor:

altın ve Bitcoin ekseriyetle altın ve dijital altın’a benzetiliyor. Elbette, ikisi de ‘çıkarılıyor’, fakat ikisini kamusal telaffuzda varlıklar olarak karşılaştırırken çoklukla katı çizgiler çiziliyor ve bunun abartıldığını düşünüyoruz.

Karşılaştırma çoklukla, Bitcoin’in dikkatleri altın’dan uzaklaştırdığına ve altın’ın düşük performansının Bitcoin’in devasa rallisiyle alakalı olduğuna dair tartışmalara yol açtı. Ancak RBC raporuna nazaran durum sahiden bu türlü değil. RBC Capital piyasa stratejistleri mevzuya yönelik şunları söylüyor:

Rastgele bir ülke yahut kuruluşun yükümlülüğü olmayan, hudutlu bir arzı olan ve devletsiz bir varlık arayanlar uzun müddettir altın’a yöneldi. Bu tıp bir fikir birebir vakitte kimilerini Bitcoin’e yanlışsız itiyor. Açık olmak gerekirse, Bitcoin ve kripto para alanına gitmek yerine altın’a yönelebilecek kimi akışlar mı? Muhtemelen. Fakat, burada baskın temanın bu olduğunu düşünmüyoruz.

Stratejistler: altın ve Bitcoin farklı davranıyorlar!

Stratejistler, hem altın’ın hem de Bitcoin’in 2020’den beri toplam piyasa bedellerine değerli ölçüde yeni para eklendiğini bildiriyor. altın için bu, 1 trilyon doların üzerinde ve Bitcoin için yaklaşık 0,8 trilyon dolar. RBC Capital piyasa stratejistleri hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

altın’ın dijital altın (yani Bitcoin) tarafından yerinden edildiğine dair anlatı abartılıyor. Korelasyon nedensellik değildir ve açıkçası, analizimizde bu türlü bir sonuca varacak çok az gözlemlenebilir sürdürülebilir korelasyon vardır.

Raporda analistler, iki varlık ortasındaki karşılaştırmanın yakın vakitte sona ermeyeceğini de vurguluyorlar. Yine de akılda tutulması gereken en kıymetli soru, iki varlığın birbiriyle çelişip çatışma halinde olup olmadığıdır. RBC Capital Markets, “Farklı davranıyorlar … Aslında bunun onları potansiyel olarak hala marjda rekabet eden bir halde tamamlayıcı varlıklar haline getirdiğini düşünüyoruz.” dedi.

RBC Capital piyasa stratejistleri: Bitcoin bir inançlı sığınak olmaktan uzak!

Yatırım tabiatları da dahil olmak üzere, sık sık tartışılan iki varlık ortasında kritik farklılıklar vardır. altın’ın toplam piyasa kıymeti cari fiyatlarla 11 trilyon dolar civarında. Buna karşılık, Bitcoin yaklaşık 1 trilyon dolar civarında yer alıyor. RBC Capital piyasa stratejistlerine nazaran, bir başka kıymetli fark, her iki varlığın algılanan inançlı liman durumudur. Rapor, Bitcoin’in her iki taraftaki dalgalı fiyat hareketlerinin inançlı sığınağı yansıtmadığını söylüyor. RBC Capital piyasa stratejistleri hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Bitcoin ve kripto para üniteleri için daha yaygın olarak abartılı fiyat hareketleri ve volatilite, altın için olanlardan epeyce farklıdır. Alım satım davranışı ve bilgiler, geç periyotlardaki dalgalanma ve süratli fiyat takdiri göz önüne alındığında, ortalama olarak spekülatif/taktik ticareti tarafında daha fazla eğilimlidir. Bu bize, Bitcoin’in son fiyat artışlarının son birkaç yılda gördüğümüz altın rallisinden daha keskin ve daha abartılı olduğunu söylüyor. Bu nedenle, sırf “bir risk katmanı yahut algılanan inançlı bölge” arayanlar için altın daha dengeli bir formda olumlu görünüyor.

RBC Capital piyasa stratejistleri: altın bir portföydeki riski azaltır!

Üstelik, bilhassa düzenleyici çerçeveler kelam konusu olduğunda yapısal farklılıklar vardır. altın, Bitcoin’in çerçevesi hala geliştirilmeye devam ederken, esaslı nezaret ve düzenlemelere sahiptir. RBC Capital piyasa stratejistleri bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

altın, global finansal sistemin kabul gören bir modülüdür ve bu nedenle global olarak itfa edilebilir. Merkez bankaları için kabul edilen bir rezerv varlık ve birçok biçimde pazar yerleri, toptancılar, borsalar ve OTC süreçleri yoluyla alınıp satılır. Bunun için dünya çapında yerleşik kurallar ve normların olduğu açık. Bitcoin ve öbür kripto para üniteleri için düzenleyici yapı tam karşıtı, zira nispeten kurulmadı. Kimileri için bu olumlu olarak görülüyor, lakin kurulmamış bir şey kesinlikle kalıcı değil.

Bu tartışma devam ederken RBC Capital Markets analistleri, altın ve Bitcoin’i bir portföyde tamamlayıcı varlıklar olarak görüyor.  Raporda, Bitcoin’e yatırımın çeşitlendirmeden çok getiriyle ilgili olduğu ve kripto portföyüne altın eklemenin riski azaltmaya yardımcı olabileceği belirtiliyor. RBC Capital piyasa stratejistleri mevzuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Bitcoin’in başka varlıklarla neredeyse büsbütün manalı korelasyon eksikliği onu bir çeşitlendirici olarak sunuyor. Fakat yüksek volatilitesi göz önüne alındığında, onu bir portföye eklemenin çeşitlendirmeden çok getirilerle ilgili olduğunu düşünüyoruz, bilhassa de son atılımlarının manşetlik tabiatı göz önüne alındığında… Hakikaten, bir kripto para portföyüne altın eklemek oynaklığın azaltılmasında yararlı olabilir ve Dünya altın Konseyi’nin tahlilinde, güzel çeşitlendirilmiş bir portföyde riske nazaran ayarlanmış getirileri güzelleştirmiş olur.

RBC Capital piyasa stratejistleri, altın fiyatı için varsayımları açıkladı

Yüksek ABD dolarından kaynaklanan aşağı istikametli baskı ve artan ABD Hazine getirileri nedeniyle altın, 2021’de düşük performans gösterdi. RBC Capital Markets’a nazaran, altın fiyatı geçen hafta ONS başına 1.700 doların altına düştükten sonra istikrar kazanacak üzere görünüyor, fakat riskler devam ediyor. RBC Capital piyasa stratejistleri hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Borç ve siyaset takviyesi yüksek olmaya devam ediyor, dolar bir yıl öncesine nazaran daha zayıf ve genel şemada oranlar hala düşük. Ek olarak, temel/fiziksel tarafta, tüketici talebinin arttığını görüyoruz. Yatırımcı ETP talebi geçen yıl belirlenen yüksek düzeylerden düşse bile, merkez bankası satın alımı 2020’ye kıyasla kıymetli ölçüde iyileşmelidir.

RBC’nin boğa senaryosu altın’ın yılı ONS başına 2.000 doların üzerinde bitireceğini ortaya koyuyor. RBC’nin düşüş senaryosu ise altın fiyatı için 1.650 dolar/ONS’un altındaki fiyatların kartlarda olduğunu gösteriyor.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar